Wczytuję dane...

KOMIKS

Tanie komiksy i powieści graficzne w Tak Czytam


Komiks przez użytkowników literatury często bywa lekceważony i stawiany poza kategorią literackości. Jest to nieporozumienie, ponieważ komiks spełnia wymagania "literackości" i jest nośnikiem sensu tak samo, jak literatura "klasyczna", chociaż charakteryzuje się inną formą przekazu, gdyż opiera się głównie na obrazie. Komiksy, powieści graficzne, mają bogatą historię i tradycję.


Nazwa komiks wywodzi się z angielskiego comic strip i oznacza humorystyczną opowiastkę stworzoną z obrazów, podaną w formie tworzącej pasek. Obecnie przyjmuje się, że za komiks możemy uznać opowieść, w której są co najmniej dwa kadry z prowadzoną narracją. Narracja ujęta jest w formie dymków wypowiadanych przez postaci lub umieszczanych z boku postaci, jako wypowiedzi narratora. Badacze tego zagadnienia, początków komiksu upatrują w malowidłach naskalnych, sztuce sakralnej i w wielu innych przejawach artystycznej wytwórczości człowieka. Najczęściej przyjmuje się jednak, że komiks w dzisiejszym rozumieniu wywodzi się z rycin i ilustracji obecnych w codziennych gazetach w drugiej połowie XIX w.


Większy problem stwarza określenie cech gatunkowych dla powieści graficznej z ang. graphic novel. W teorii przyjmuje się, że powieść graficzna to jednolita, długa opowieść, nigdy nie publikowana w odcinkach. Gatunek ten posiada szereg cech charakterystycznych pozwalających odróżnić ją od komiksu:

- pokrewność z powieścią klasyczną, zarysowany początek i koniec,
- spójna i ciągła fabuła korzystanie z literackiego sposobu narracji,
- odbiorcą powieści graficznej  jest dorosły,
- celowy nacisk na funkcję artystyczną tekstu i kształt estetyczny,
- skłonność do awangardowych poszukiwań,
- dużo większa objętość w przeciwieństwie do komiksu

W księgarni Tak Czytam znajdziesz najtańsze komiksy i powieści graficzne dla młodszych oraz dorosłych czytelników. Czekają na Ciebie komiksy z wydawnictwa Kultura Gniewu. Wydawnictwo Kultura Gniewu publikuje komiksy z czterech stron świata, adresowane do dojrzałego czytelnika, jak i dzieci (seria krótkie gatki). Szczególnej uwadze polecamy pięknie ilustrowane komiksy dla dzieci:


Sortuj według:
Wyświetl po produktów
Promocja

9 Godzin

17,90 PLN
53,00 PLN
Oszczędzasz 35.10 PLN
Promocja

Pets

12,90 PLN
39,00 PLN
Oszczędzasz 26.10 PLN
Wyprzedaż

Bękart

19,90 PLN
44,90 PLN
Oszczędzasz 25.00 PLN