Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 21305
Dostępność: (piątek-19:15) Stan w ŁODZI 5 egz. Jest w 17 księgarniach.
Realizacja zamówienia: 2 dni
Wydawca: Noir sur Blanc

Czy to możliwe, że słynny obraz – którego sygnatura wykazuje pewną anomalię kolorystyczną – jest jedynym dziełem, które się zachowało po wielkim mistrzu weneckiego renesansu, uczniu Tycjana nazywanym Turquetto (mały Turek)?

Turquetto, urodzony z żydowskich rodziców na ziemi zamieszkanej przez muzułmanów (w Konstantynopolu ok. 1519 roku), syn człowieka pracującego dla handlarza niewolników ucieka jako dziecko prawie do Wenecji, by tam malować. W rodzinnym mieście jako Żydowi nie wolno mu malować, muzułmanie też nie akceptują malarstwa. Pod fałszywym nazwiskiem zostaje uczniem Tycjana, by w końcu zrobić karierę. Tworzy – głównie na zamówienie weneckich bractw – dzieła zakorzenione w tradycji biblijnej, w kaligrafii osmańskiej i bizantyjskiej sztuce sakralnej. Jest u szczytu sławy, kiedy pozamałżeński związek z młodą Żydówką powoduje ujawnienie kłamstwa i doprowadza go przed trybunał inkwizycji. Metin Arditi z widoczną przyjemnością opisuje ruchliwy bazar w Konstantynopolu, bunt chłopca spragnionego rysunku i obrazów, jego nagły wyjazd... Potem czytelnik odnajduje Turquetta w wieku dojrzałym, żonatego, uznanego artystę uczestniczącego w subtelnej grze o wpływy podczas jakże bogatego weneckiego renesansu, który jest czasem jego chwały – i upadku.

Powieść Turquetto otrzymała w roku 2011 Prix Jean-Giono.

Napisz opinię
2020-07-21 13:06:35 - Michał J.

Opowieść o chłopcu, którego całe życie zdeterminowało pragnienie malowania. Pod fałszywym nazwiskiem zostaje uczniem słynnego Tycjana. Do tego mamy tu wspaniałą panoramę Wenecji i Konstantynopola XVI wieku.

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Arditi Metin

 • Wydawnictwo: 

  Noir Sur Blanc

 • Ilość stron: 

  303

 • Oprawa: 

  miękka ze skrzydełkami

 • Format: 

  14,5 x 23,5 cm

 • EAN: 

  9788373924161

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...