Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 26321
Dostępność: (sob-21:25) Stan TYLKO 3 egz.
Realizacja zamówienia: 2 dni
Wydawca: Replika

Finałem trzydziestomiesięcznej tułaczki Louisa Grosa po francuskich i niemieckich więzieniach okazał się pobyt w obozie koncentracyjnym Buchenwald. Przetrwał go, jednak powrót do domu w 1945 roku miał smak słodko-gorzki.

Jako "pamiątkę" Gros przywiózł ze sobą pasiak. "Moja matka stwierdziła, że cuchnie, lecz zanim go spaliła, zrobiłem sobie w nim jedno, ostatnie zdjęcie" – wspominał. Przez resztę życia próbował powrócić do normalności, a więc stanu ducha, o jakim w Buchenwaldzie niemalże zapomniał. Opowiadał też o naziźmie i wojnie oraz o grozie i nienawiści, jaką one przyniosły.

"Miałem zaledwie siedemnaście lat, kiedy późno w nocy rozległo się pukanie do drzwi. Do domu wtargnęła francuska policja, aby aresztować mnie i mojego ojca jako członków ruchu oporu. Po kilku miesiącach we francuskich więzieniach dwa tysiące współwięźniów zamknięto w dwudziestu wagonach kolejowych. Naszym celem był Buchenwald, najstraszniejszy obóz w nazistowskich Niemczech. Tam traktowani byliśmy przez nadzorców z SS jak podludzie i zmuszani do pracy niczym niewolnicy. Byłem bity, głodowałem. Widziałem brutalne tortury i bezsensowne mordy. Ale ocalałem."

Spisana przez Flinta Whitlocka relacja Louisa Grosa z jego odysei jest tylko pozornie podobną do innych. Jako Francuz, ma on zgoła odmienne spojrzenie na drogę, którą musiał przebyć w piekle Buchenwaldu.

Po "Bestiach z Buchenwaldu" drugi tom Trylogii Buchenwaldzkiej Flinta Whitlocka z porażającą jasnością ukazuje krańcową rozpacz i upodlenie w nazistowskim obozie koncentracyjnym. To wciągająca i przejmująca książka. Wielkie osiągnięcie zasługujące na wszelkie możliwe pochwały.

Michael E. Haskew, „WWII History Magazine”

Napisz opinię
2020-06-08 09:16:19 - Kurt

Dramatyczne wspomnienia młodego Francuza, który przeszedł przez koszmar więzień i obozów przejściowych by ostatecznie skończyć w Buchenwaldzie. Piekło na ziemi widziane oczami 17-letniego chłopaka. Koszmar wojny, pracy przymusowej, smak głodu, okrucieństwo SS-mannów i radość z każdego ludzkiego odruchu współwięźniów. Jest to niezwykle przejmująca lektura, warta przeczytania jeśli ktoś interesuje się tematyką obozową. Książka zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie.

Ocena 4.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Louis Gros, Flint Whitlock

 • Wydawnictwo: 

  Replika

 • Ilość stron: 

  336

 • Oprawa: 

  twarda

 • Format: 

  15 x 21 cm

 • EAN: 

  9788376744865

Polecamy