Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 21557
Realizacja zamówienia: 2 dni
Wydawca: Zysk i S-ka

Profesor Wieczorkiewicz przedstawia genezę, przebieg i skutki „bitwy z własną armią”, jaka dokonała się w szeregach Armii Czerwonej w latach 1937–1939. Wielka czystka odmieniła oblicze korpusu oficerskiego i całkowicie podporządkowała wojsko Stalinowi. Skala terroru była ogromna.

Autor rozpatruje drobiazgowo różne aspekty stalinowskiej polityki personalnej w perspektywie zbiorowego doświadczenia całej generalicji sowieckiej, jak również indywidualnych losów najwybitniejszych dowódców.


Okres masowych represji w Armii Czerwonej rozpoczął się od procesu marszałka Michaiła Tuchaczewskiego. Oskarżono go o szpiegostwo i zdradę stanu. Razem z nim na ławie oskarżonych 11 czerwca 1937 roku zasiadło siedmiu wysokiej rangi sowieckich oficerów. Wszyscy zostali rozstrzelani nazajutrz. Od maja 1937 do września 1938 roku aresztowano lub usunięto z wojska ponad 35 tysięcy oficerów. Zamierzona przypadkowość represji miała zastraszyć tych, którzy ocaleli. Sowieckie siły zbrojne znalazły się w stanie najgłębszego kryzysu.


Sądzę, że każdy, zarówno profesjonalny historyk, jak i czytelnik zainteresowany historią, znajdzie niekłamaną przyjemność w lekturze Łańcucha śmierci. Historyk ze względu na precyzję wykładu, erudycyjne uzasadnienie sądów i ocen, a czytelnik spragniony dobrej książki historycznej doceni jasność wywodu i nieskrywaną pasję wypowiadania opinii, które po prostu przemawiają do wyobraźni.

prof. Jakub Wojtkowiak

Napisz opinię
2020-05-15 12:41:56 - Michał J.

Książka, która potwierdza, że Rosja (niezależnie od okresu i nazwy), to jednak stan umysłu, a najbardziej niezrozumiały i kuriozalny był stan jej władz i podejmowane przez nie decyzje. Niewiele się zmieniło więc i z tego względu lektura niezwykle wartościowa.

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Paweł Wieczorkiewicz

 • Wydawnictwo: 

  Zysk i S-ka

 • Ilość stron: 

  1232

 • Oprawa: 

  twarda

 • Format: 

  17 x 24,5 cm

 • EAN: 

  9788377857946

Polecamy