Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 34945
Czas przygotowania książki/filmu do wysyłki i przekazania paczki w ręce kuriera : 2 dni
Wydawca: Znak

Choć trudno w to uwierzyć, w zbiorach wielu szacownych bibliotek świata znaleźć można książki oprawione w ludzką skórę.

Megan rosenbloom postanowiła się dowiedzieć, skąd wzięły się te eksponaty i jaka jest ich historia – zaczęła badania nad bibliopegią antropodermiczną. Jej śledztwo otwiera przed nami mroczne archiwa dziejów medycyny, zbrodni i kolekcjonerstwa. Co kierowało doktorem houghem, że zdecydował się oprawić w skórę swojej pacjentki aż trzy traktaty medyczne?

Kim był george walton, który polecił, aby jego własna skóra posłużyła za oprawę jego wspomnień (w dwóch egzemplarzach)? Czy w rewolucyjnej francji naprawdę działała garbarnia ludzkiej skóry?

I jak zmierzyć się z prawdą o makabrycznych eksponatach na półkach – czy powinniśmy wyprawić pogrzeb tak oprawionym książkom?

Choć przedmioty wykonane z ludzkiej skóry kojarzą nam się przede wszystkim z nazistowskimi zbrodniarzami, tak naprawdę mają więcej wspólnego z wiktoriańskimi chirurgami i ich badaniami anatomicznymi. Oprawione w ludzką skórę tomy to mroczne dziedzictwo rozwoju wiedzy medycznej, z której do dziś wszyscy korzystamy, i etyki w nauce.

Aby je pokazać, megan rosenbloom zabiera nas w podróż po świecie nauki i zbrodni – od najwspanialszych muzeów i bibliotek przez laboratoria naukowców do cuchnących garbarni i salonów tatuażu. Lektura obowiązkowa dla fanów rzeźników i lekarzy.

 • Autor: 

  Megan Rosenbloom

 • Wydawnictwo: 

  Znak

 • Ilość stron: 

  320

 • Oprawa: 

  twarda

 • Format: 

  13,5 x 20,5 cm

 • EAN: 

  9788324072408

Polecane tytuły z tej samej półki