Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 25846
Dostępność: Jest w 17 księgarniach. (wtorek-19:23) Stan w ŁODZI 7 egz.
Realizacja zamówienia: 2 dni
Wydawca: Zysk i S-ka

Pamiętniki... obejmują zapiski Katarzyny II dotyczące lat 1744-1759 - w zapieczętowanej kopercie znalazł je po śmierci cesarzowej jej syn, Paweł. Po raz pierwszy zostały wydane drukiem przez Aleksandra Hercena w Londynie w 1858 roku.

"Podczas czytania tych pamiętników niezmiernie zadziwia, że wciąż zapomina się o jednej rzeczy, i to tak, że nie pojawia się ona nigdzie: Rosja i naród. Dla tamtych czasów to cecha charakterystyczna. Pałac Zimowy ze swą machiną administracyjną i wojskową był oddzielnym światem. Niby okręt płynący na powierzchni miał całkowicie jednostronny stosunek do mieszkańców głębin oceanu: zjeść ich. To było Państwo dla Państwa. Zorganizowane na modłę niemiecką, stawiało się na pozycji zwycięzcy nad ludem. W tych monstrualnych koszarach, w tej przeogromnej kancelarii panowała dyscyplina jak na polu bitwy. Jedni wydawali i przekazywali rozkazy, inni w milczeniu byli im posłuszni. W jednym tylko miejscu ludzkie namiętności i pasje okazywały się chwiejne i burzliwe, a tym miejscem w Pałacu Zimowym było foyer domowe - nie narodu, ale państwa. Za potrójną linią straży, w bogato zdobionych salonach wrzało gorączkowe życie, pełne intryg i walk, dramatów i tragedii. To tam, w mroku alkowy, w ferworze orgii, z dala od donosicieli i policji decydowano o losach Rosji."

Aleksander Herzen (tłum. E. Derelkowska)

Napisz opinię
2020-10-28 20:25:55 - a.

Pamiętniki kobiety, która rozbudowała imperium rosyjskie. Pod jej twardymi rządami Polska zniknęła z map świata na 123 lata. Z pamiętników sporo możemy dowiedzieć się o kulturze rosyjskiej, są obrazem dawnego życia, nie braknie w nich także wątku miłosnego. Pozycja zdecydowanie dla pasjonatów historii.

Ocena 4.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Katarzyna II, Aleksander Hercen

 • Wydawnictwo: 

  Zysk i S-ka

 • Ilość stron: 

  288

 • Oprawa: 

  twarda + obwoluta

 • Format: 

  15 x 21 cm

 • EAN: 

  9788381162623

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...