Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 26326
Dostępność: (sobota-20:53) Stan w ŁODZI 4 egz. Jest w 17 księgarniach.
Realizacja zamówienia: 2 dni
Wydawca: Replika

Odkryj sekrety miejsc, w których na terenie Polski tworzono bronie V!

O niemieckich broniach V („Vergeltungswaffe” ‒ broń odwetowa) po 1989 roku mówi się coraz więcej. Nikt dotąd jednak nie prześledził ich polskich tropów. Niniejsza książka stanowi pierwsze całościowe opracowanie na ten temat.

Poszczególne projekty broni V w powojennych publikacjach oznaczono kolejnymi cyframi: V-1 (pocisk rakietowy), V-2 (rakieta balistyczna klasy ziemia-ziemia), V-3 (działo) czy V-4 (rakieta ziemia-ziemia „Rheinbote”). Ich historia jest różna, tak jak czas i miejsce powstawania.

Na terenie dzisiejszej Polski znajduje się zaskakująco wiele szerzej nieznanych miejsc związanych z broniami V. Jest to m.in. skutek nalotu aliantów na poligon rakietowy w Peenemünde w sierpniu 1943 roku. W jego efekcie zdecydowano o przeniesieniu prowadzonych tam prac między innymi na teren obecnej Polski, gdzie zorganizowano również ośrodki szkoleniowe dla oficerów i żołnierzy, mających te broni obsługiwać.

Ośrodki szkoleniowe, poligony doświadczalne, docelowe kierunki lotu oraz miejsca upadku, zakłady produkcji, stanowiska radiolokacyjne i obserwacyjne wyznaczono w bardzo wielu lokalizacjach. Nie tylko tych najsłynniejszych, jak Blizna, Łeba, Bydgoszcz albo Zalesie koło Międzyzdrojów. lecz również tych mniej bądź wcale nieznanych (Koszalin, Grudziądz, Jelenia Góra), niekiedy zlokalizowanych na uboczu (Sieniawka, Siemianowice Śląskie, Drawno, Pustynia Błędowska).

Oto niezwykła wyprawa do tych miejsc, gdyż wszystkie warte są uwagi. Poznawanie ich historii to niesamowita przygoda, zaskakująca, ale i pełna tajemnic.

Napisz opinię
2020-04-16 10:58:41 - Maciej

Bardzo dobra i ciekawa pozycja ukazująca rozwój cudownych broni III Rzeszy. Mocną stroną tej książki jest przedstawienie rozwoju broni V na terenach polskich. Poligony doświadczalne, ośrodki szkoleniowe i zakłady produkcyjne, wszystko z opisem poszczególnych miejscowości i mapą Polski ukazującą ich rozmieszczenie. Doskonała publikacja nie tylko dla znawców tematu i miłośników militariów. Co najważniejsze wszystko na faktach! Zdecydowanie polecam.

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Marek Dudziak

 • Wydawnictwo: 

  Replika

 • Ilość stron: 

  240

 • Oprawa: 

  miękka

 • Format: 

  14,5 x 20,5 cm

 • EAN: 

  9788376745855

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...