Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 37434
Dostępność: Jest w 7 księgarniach. (środa-21:56) Stan w ŁODZI OSTATNI 1 egz. DOSTAWA za 7-9 dni
Realizacja zamówienia: 2 dni
Wydawca: Bellona

Pierwszą książką Rymkiewicza wydaną w drugim obiegu były "Rozmowy polskie latem roku 1983" ukazały się w Warszawie w 1984 r. w NOW-ej i w Paryżu w Instytucie Literackim. Miejscem rozmów jest pensjonat nad Wigrami na Suwalszczyźnie spotyka się w nim grono osób spędzających tam wakacje. Prowadzą rozmowy o Polsce. Powracającym tematem jest doświadczenie społeczeństwa pod panowaniem komunizmu.

Dla bohaterów rozmów - wśród których jest m.in. profesor, były marynarz, działacz podziemnej Solidarności oraz postać główna pan Marczek - porte-parole autora - komunizm jest systemem, w którym każdy czuje się zniewolony i z którego wszyscy chcą się wyrwać, wyzwolić.

Te Rymkiewicza rozmowy latem mają wiele wspólnego z prowadzonymi przez romantyków nocnymi Polaków rozmowami. Pojawiają się w nich tematy podniosłe i ostateczne: poświęcenie, śmierć poniesiona w walce o wolną Polskę, anonimowe groby pomordowanych i rozpacz po stracie najbliższych.

Goście pensjonatu nad Wigrami rozmawiają o Polsce stanu wojennego i czasu Solidarności, o Polsce współczesnej i historycznej, rzeczywistej, realnej i baśniowej, mitycznej. Pojawia się tu kanon tematów, które nieodmiennie są poruszane, gdy Polacy rozmawiają miedzy sobą: o swoim życiu, zmiennych kolejach losu, o uwikłanych w dziejowe wypadki biografiach.

Napisz opinię
2020-05-02 11:21:56 - Monika

Klasyk, który warto przeczytać. Rymkiewicz świetnie operuje językiem i różnymi nawiązaniami, przede wszystkim do romantyzmu. Do tego trochę śmiechu przez łzy.

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Jarosław Marek Rymkiewicz

 • Wydawnictwo: 

  Bellona

 • Ilość stron: 

  188

 • Oprawa: 

  twarda

 • Format: 

  13 x 20 cm

 • EAN: 

  9788311116641

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...