Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 14030
Dostępność: (wtorek-19:50) Stan w ŁODZI 5 egz.
Realizacja zamówienia: 2 dni
Wydawca: Vis-a-Vis

Autor „Złotej Gałęzi” wyrusza w podróż po kulturach, wierzeniach i mitach różnych ludów. Jednym z najważniejszych tematów Frazera jest magia i choć jego koncepcja była wielokrotnie krytykowana, zwłaszcza z powodu przeciwstawiania magii i religii, pozostaje jednak niezmiennie ważnym stanowiskiem antropologicznym.

Z Frazera wiele zaczerpnął Bronisław Malinowski (choć jego koncepcje określane jako funkcjonalizm antropologiczny są w wielu punktach odmienne od Frazerowskich), pisząc o autorze “Złotej gałęzi”: Frazer pojawia się przed nami jako przewodnik kierujący naszą podróżą przez pustynie Australii, tropikalne dżungle Amazonki i Orinoko, przez stepy Azji lub wyżyny Afryki. Faktycznie przedstawia on opis zjawisk w ich kontekście, w opisie tym różne aspekty kultury i różne ludzkie sprawy są ze sobą powiązane; przygodne komentarze cechuje intuicja w przedstawianiu ludzkich motywów. Nie byłoby trudne wykazać, że Frazer często zbliża się do psychoanalitycznego ujęcia nieświadomych i podświadomych motywów ludzkiego zachowania. A w innym miejscu, w mowie poświęconej Frazerowi pisał antropologia tak jak ją przedstawia Sir James Frazer, jest wielką nauką... I to trzeba przede wszystkim Frazerowi oddać: bez jego “Złotej gałęzi” nie byłoby współczesnej antropologii społecznej – choćby w tym tylko sensie jest to książka fundamentalna. A dodatkowo napisana w świetnym literackim stylu.

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce coś wiedzieć o mechanizmach kierujących ludzkimi obyczajami, myśleniem, kulturą!

 • Autor: 

  James George Frazer

 • Wydawnictwo: 

  Vis-a-vis/Etiuda

 • Ilość stron: 

  520

 • Oprawa: 

  twarda

 • Format: 

  16,5 x 23,5 cm

 • EAN: 

  9788379981465

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...