Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 59003
Czas realizacji zamówienia do momentu przekazania paczki do kuriera : 2 dni

Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego to kolejna znakomita książka autorów Krasnojarska zero, za który otrzymali prestiżową Nagrodę im. Beaty Pawlak. Tym razem Jastrzębski i Morawiecki wybrali się do Buriacji i Mongolii tropem szamanów, ale nie tych z tajgi, lecz miejskich.
Cztery zachodnie staruchy to reportaż o zderzeniu sacrum z profanum, świata dawnych wierzeń z przaśną, postsowiecką współczesnością, o Buriacji dziś, o Wschodzie, religijności i poszukiwaniu duchowości w azjatyckim mieście. A także o wędrówce w głąb własnego umysłu, o zdzieraniu masek nowoczesności i tradycji. O próbie zrozumienia prawdziwości doznania religijnego, o odmiennych stanach świadomości, magii, zaczarowaniu i pułapkach kolejnych iluzji. Pułapki te zastawiane są w codzienności: w Kolei Transsyberyjskiej, w stepie, na fabrycznych placach i poradzieckich osiedlach.
Reportażyści, ciekawi świata, uważni obserwatorzy, znakomicie opowiadają o rzeczywistości, której nie znamy. Wyraziście nakreślone sylwetki bohaterów, szamanek i szamanów, świetnie podpatrzone realia życia, sprawiają, że Cztery zachodnie staruchy czyta się jak dobrą powieść przygodową – jednym tchem.
Buriacka opowieść o duchach i szamanach to z całą pewnością jedna z ciekawszych i oryginalnych książek reporterskich ostatnich kilku lat.

Napisz opinię
2021-06-29 12:41:42 - Ola

Natchnienie, pewna poezja, magia, tajemniczość, nieuchwytny porządek świata innego niż gonitwa za pieniądzem - to definicja szamanizmu tej książki. Polecam, bo pokazuje inny świat i inspiruje do fascynującej podróży choćby w głąb siebie. Literacki język czasami wygrywa nad językiem reportażu. Uwaga! Są duchy! A niektóre za długie cytaty z innych książek można sobie pominąć.

Ocena 4.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Bartosz Jastrzębski

 • Wydawnictwo: 

  Fundacja Sąsiedzi

 • Ilość stron: 

  284

 • Oprawa: 

  miękka ze skrzydełkami

 • Format: 

  14 x 20,5 cm

 • EAN: 

  9788364505058

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...