Wczytuję dane...

Książki o kobietach, nie tylko dla kobiet. Literatura feministyczna

Książki o kobietach, nie tylko dla kobiet. Literatura feministyczna
Przewidywany czas czytania:
2 minuty 31 sekund.
Wpis popełniony przez  Księgarnia

Feminizm choć dla wielu osób brzmi jak potwór to nic innego jak ruch społeczny, który dąży do  zapewnienie równouprawnienia kobietom w każdym aspekcie życia społecznego i politycznego. Choć kobiety (dopiero od 100 lat) mają prawa wyborcze, nadal w polityce nie są dostatecznie reprezentowane. W kwestii społecznej - nadal to one wykonują większość prac domowych i pracy opiekuńczej, choć często równolegle działają zawodowo... A mimo to na tych samych stanowiskach zarabiają nawet 8% mniej niż ich koledzy.

Życie kobiety w historii prawie zawsze związane było z wyrzeczeniami. Kobiety stanowiły majątek rodziny, wydawanie ich za mąż było niczym innym jak transakcją. Często, nawet jeśli ich status na to pozwalał, nie mogły się edukować i szkolić. Ich talenty były trywializowane, sprowadzane do umiejętności jakie miała posiadać każda dobrze wychowana dama.

Mimo szklanego  sufitu, czyli tych „niewidzialnych barier” przez które kobiety nie mogły się wspinać do wysokich pozycji, w historii jest tysiące niezwykłych postaci kobiecych.  Filozofek, pisarek, malarek, rzeźbiarek, odkrywczyń. Mimo, że zawsze zmagały się z wykluczeniem, dzięki swojej determinacji były w stanie przełamywać konwenanse i choć próbowały żyć po swojemu. Na lekcjach historii rzadko uczymy się o wielkich kobietach, ale warto je poznać - poznać brakującą połowę dziejów! ;)

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poniższymi książkami.

  

    

 

Taterniczki” Agata Komosa-Styczeń

 

Niesamowite historie kobiet, które zdobywały Tatry na równi z mężczyznami, choć ich droga na szczyt była dłuższa i trudniejsza. Książka opowiada historię od pierwszego zdobycia, po dzisiejsze czasy, przybliża nam kobiety zapomniane i pomijane.

Często skromne, nie doceniające swoich osiągnięć Taterniczki opowiadają od czego zaczęła się ich pasja, jaką drogę przebyły w świecie, zdominowanym przez mężczyzn.

W historii kobiet widać przemiany, które cały czas dokonują się w postrzeganiu kobiet w górach.

      

   

Jestem Saudyjką” Nicola Sutcliff

 

Nicola Sutcliff przez cztery lata mieszkała i pracowała w Arabii Saudyjskiej. Podczas tego czasu przeprowadziła 50 rozmów z obywatelkami Arabii, z których 29 trafiło do książki, tak aby przedstawić najbardziej zróżnicowany obraz kraju. Od księżniczek, po Beduinki, żyjące na pustyni. Dzięki tej książce poznajemy świat, o którym tak mało się słyszy. Poznajemy historie kobiet spoza Europy, mających inne tradycje, wychowanych w zupełnie innej tradycji. 

Dodatkowo książka zawiera przepiękne ilustracje rozmówczyń.

    

   

Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii” Jo Bell, Tania Hershman, Ailsa Holland

 

Niezwykłe kalendarium poświęcone kobietom. Każdy dzień to jedna bohaterka i ważne dla niej wydarzenie, które miało miejsce danego dnia - od wygrania wyborów, przez złoty medal po skazanie za zbrodnie.

Kobiety w historii były często pomijane (zresztą do dzisiaj są), autorki książki przez lata tworzyły konto na twitterze, na którym codziennie publikowały historie kobiet. Wśród nich znalazły się też Polki.

Ta pozycja będzie świetnym pomysłem by poznać historię kobiet i przyswoić najważniejsze punkty z ich biografii. 

     

  

    

Baronówna” Michał Wójcik

  

Śledztwo dziennikarskie na temat Wandy Kronenberg, polskiej podwójnej (a może i potrójnej) agentki, żydowskiego pochodzenia, która donosiła NKWD, pisała meldunki dla AK, a jednocześnie była prawą ręką asa Gestapo. Pomimo pracy dla pięciu wywiadów, Wanda umiejętnie lawirowała między swoimi tajnymi życiami.

Książka jest też dobrym opisem działania Państwa Podziemnego, afer, intryg. 

Pokazuje jak często "męskie zawody" takie jak szpieg, były świetnie opanowane przez kobiety. 

   

    

“Przewodniczki” Ann Snitow

   

“Przewodniczki” to historia autorki, Ann Snitow i kobiet, które zmieniały Europe w latach 90 poprzedniego wieku, ale i opowieść o tym, czym jest feminizm i jak ewoluował przez lata. Historia zaczyna się w 1991 roku w Dubrowniku, dwa tygodnie przed wybuchem wojny chorwacko-serbskiej, gdy Ann wraz z innymi Amerykankami oraz 50 Europejkami zorganizowały spotkanie aktywistek. Spotkanie było początkiem sieci, która połączyła feministki z Europy Środkowo-Wschodniej z Zachodem.

Przewodniki ukazują początek feminizmu w Polsce, ale też Europę (i Polskę) oczami Amerykanki. 

   

     

“Gdy kobiety milczały” Magdalena Niedźwiedzka

 

George Sand, a właściwie Amantine Lucile Aurore Dupin to jedna z najsłynniejszych pisarek romantyzmu. Chodź przedstawiana jako wyrachowana nimfomanka lub jako dobrotliwa, łagodna starsza pani lub kochanka Chopina tak naprawdę była fascynującą postacią, niezależną, walczącą o równouprawnienie wszystkich ludzi. George to nietypowa kobieta XIX wieku, chodząca w spodniach, z cygarem w ustach. Jesteśmy pewne, że się polubicie! 



Serdecznie polecamy te pozycje każdemu i każdej z Was! Jeszcze większy wybór książek o kobietach znajdziecie tu 

Do zobaczenia!

Księgarki z Rzeszowa