Wczytuję dane...

Książki o emocjach (6 tytułów)

Książki o emocjach (6 tytułów)

            

„Emocje to uniwersalny język, którym ludzie porozumiewają się między sobą na całym świecie”. Radość, smutek, gniew, zaskoczenie, wstyd, czujemy już od pierwszych chwil naszego życia, nie do końca zdając sobie z tego sprawę. Określając nasze emocje lub odbierając, chociażby poprzez mowę ciała, co czują inni, możemy lepiej poznać otaczający nas świat i ludzi. Mimo, że emocjonalność dotyczy każdego z nas, dla wielu jest nadal dyskusyjnym tabu. Wydaje się nam, że trzeba mieć ogrom wiedzy, aby rozumieć co dzieje się w naszych głowach i ciałach. Pamiętając jednak o zasadzie małych kroków, księgarki z Białegostoku przygotowały książki, które wprowadzą Was w magiczny świat emocji.

  

„Emocje A-Z” - Marie Kerth

  

            

Pierwsza polecana przez nas pozycja, to książka „Emocje A-Z” autorstwa Marie Kerth. Jest to podstawowe kompendium wiedzy, pozwalające określić emocje, zrozumieć skąd się biorą oraz dokąd nas prowadzą. Autorka tłumaczy nam różnicę pomiędzy emocjami, uczuciami, a nastrojami i tu już robi się ciekawie, bo używając mowy potocznej, zapewne większość z nas, te trzy znaczenia wrzuciłoby do jednego worka. Dowiadujemy się również, które obszary naszego mózgu są odpowiedzialne za poszczególne uczucia, jak wpływają na naszą pamięć i dlaczego niektóre zdarzenia z życia pamiętamy wyraźniej, niż inne. Pewnie nie raz widzieliście zabawne obrazki o tym, jak filmy z dzieciństwa zepsuły nam światopogląd, że składamy reklamację do twórców bajek, bo już za długo czekamy na księcia na białym koniu. Kerth wyjaśnia nam również to zagadnienie, temat wzorców literackich i filmowych, które mogliśmy przejąć jako swoje - zapewniamy Was, warto sięgnąć po tę książkę.

 

„Złamane serce. Przewodnik przetrwania.” - Amalia Andrade

  

              

Skoro już jesteśmy przy księciu czy księżniczce z bajki, to na chwilę się tu zatrzymajmy. Kto choć raz nie miał złamanego serca, niech pierwszy rzuci kamieniem. Amalia Andrade stworzyła „Złamane serce. Przewodnik przetrwania.” i jak sama pisze, jest to książka dla osób po przejściach, bo: odeszła miłość ich życia, urodziły się ze złamanym sercem, pokłóciły się śmiertelnie ze swoim najlepszym przyjacielem/przyjaciółką lub same złamały sobie serce. To książka właściwie dla wszystkich, bo emocje są czynnikiem, który tak bardzo nas łączy. Zapewne nie raz, rozstania które uważaliśmy za nasz osobisty koniec świata, po pewnym czasie wyłącznie nas bawiły. Właśnie tak należy podejść do tej pozycji, z dystansem i humorem, ponieważ pełna jest zabawnych porównań, przedstawia wiele skrajnych zachowań po rozstaniu i przykładów, czego po tym rozstaniu NIE NALEŻY ROBIĆ.

 

„ABC moich uczuć” - Dominik Evans

 

             

Na szczęście, związki to nie tylko pasma nieszczęść i pozostając przy rozpoznawaniu swoich emocji, mamy kolejny tytuł, który pozwala nam w kreatywny sposób poznać swoje potrzeby, pragnienia i spotkać się z własnymi oczekiwaniami. „ABC moich uczuć” to notes, który przyda się na każdym etapie życia, a autor Dominik Evans, na ponad stu stronach daje nam ciekawe zadania do wykonania. Nie ma więc znaczenia Wasz status związku - czy opłakujecie swoją drugą połówkę, jesteście w szczęśliwej relacji, czy logujecie się na konto w aplikacji randkowej. Nie ważny jest talent plastyczny, lub jego brak. Kiedy autor prosi Was o narysowanie swojego idealnego partnera/partnerki przy stoliku w restauracji na pierwszej randce lub twarzy swoich byłych, zapewniamy że każdy będzie się świetnie bawił.

 

Emocjonalność kojarzy się również z okresem dojrzewania i słusznie. Bunt nastolatków, to stwierdzenie z którym zapewne zetknął się każdy z nas. To właśnie na tym etapie zaczynamy najbardziej poznawać siebie, stawiać granice, rozumieć co nam się podoba, a co nie. Co sprawia nam radość, co nas smuci, a co może nas irytować. Poznawanie swoich emocji nie jest ani trochę łatwe, zarówno dla dorastającego dziecka, jak i jego rodziców, dlatego polecamy Wam kolejne dwie książki.

  

 

„Posłucham rodziców jak się w końcu zamkną” - Anthony E. Wolf

  

   

            Anthony E. Wolf w swojej pełnej humoru książce „Posłucham rodziców jak się w końcu zamkną” solidaryzuje się z rodzicami. Daje im nadzieję oraz wskazówki, jak radzić sobie z wyzwaniami w wychowaniu nastolatków w dwudziestym pierwszym wieku. Pomaga zrozumieć emocje młodych dorosłych, głęboko w nich skrywane i przede wszystkim, podpowiada jak komunikować się z młodzieżą w świecie zdominowanym przez media społecznościowe.

   

„Masz szlaban na zawsze” -  Susan Shapiro-Barash

   

 

  

 Drugi poradnik, to pozycja bardziej dla matek i córek. Susan Shapiro-Barash w „Masz szlaban na zawsze” zwraca uwagę na błędy popełniane nieświadomie przez rodzicielki. Wychowywanie dziewczynek nie jest łatwe, szczególnie w świecie, który na każdym kroku wiele od nich wymaga. Ta książka podrzuca nam dziesięć skutecznych wskazówek, jak należy postępować w codziennych sytuacjach. Obsesja na punkcie jedzenia i wagi, nadmierna kontrola, a może brak reguł i granic?

Jeżeli któreś z tych haseł wydaje się Wam znajome, lub o którymś z nich chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie poznajcie te książki.

  

„Nieudana terapia, mistrzowie psychoterapii i ich największe porażki”

- Jeffrey A. Kottler i Jon Carlson

   

  

            Natomiast, jeżeli czujecie się już specjalistami w emocjach, ale nadal interesuje Was ta tematyka, kliniczne przypadki i sama terapia, mamy do polecenia książkę wydawnictwa paradygmat. „Nieudana terapia, mistrzowie psychoterapii i ich największe porażki” autorstwa Jeffrey A. Kottler i Jon Carlson, to zbiór najgorszych sesji - najlepszych terapeutów, obalanie mitów i szczere mówienie o tym, jak wygląda praca terapeuty. Historie o tym, ile specjaliści przyjmują na siebie, ile zaangażowania i czasu poświęcają na swoją pracę, oraz jak wiele razy muszą zmierzyć się z porażką.

  

 BONUS! 

 

Nazywania emocji warto uczyć się od najmłodszych lat. Wszystkim rodzicom, ciociom i wujkom, babciom i dziadkom serdecznie polecamy książkę o emocjach dla dzieci - Kapitan Nauka. Poznaję świat. Emocje. Dzięki książeczce już dwuletnie dziecko będzie mogło nauczyć się odróżniania różnych stanów emocjonalnych, których doświadcza ono i otoczenie - Czym jest radość? Dlaczego płaczesz? Czego się boisz? Co cię zaskakuje? Pozycja wspomoże także naukę mowy! Polecamy serdecznie. Wiek:  1,5+

 

            Mamy nadzieję, że polecane przez nas książki, pozwolą Wam odkryć swoje prawdziwe ja i poznanie swoich własnych uczuć nie będzie tak problematyczne i kontrowersyjne, a zacznie sprawiać najczystszą przyjemność.

 

 

Do zobaczenia!

Księgarki z Białegostoku