Wczytuję dane...

Książki o byciu mamą [5 tytułów]

Książki o byciu mamą [5 tytułów]

 

Ona jedna dostrzegała w durnym świecie tym jakiś ład

Własną piersią dokarmiała, oczy mlekiem zalewała

Wychowała jak umiała, a gdy wyjrzał już człek na świat

Wziął swój los w ręce dwie i nie w głowie mi było, że…

                                                                            Wojciech Młynarski, Nie ma jak u mamy

 

Być matką to niełatwa sprawa. W dzisiejszych czasach chyba nawet trudniejsza. To właśnie nasze kochane mamusie, od momentu, gdy jesteśmy zaledwie małym szkrabem, opiekują się nami i otaczają największą troską. Te same mamusie, w jakiś sobie tylko znany sposób ogarniają równocześnie cały dom i masę innych spraw życia codziennego. Ba! Niektóre nawet przy okazji zaliczą dniówkę w pracy, a po wszystkim znajdą chwilę na relaks z dobrą książką! Matki to naprawdę wyjątkowe postacie, dlatego z okazji zbliżającego się ich święta przygotowaliśmy naszą subiektywną listę pięciu książek, w których to właśnie matki (także te przybrane) odgrywają główne role.

  

Maria Natalia Tymańska, #MAMA Nieperfekcyjny nieporadnik

 

  

W swoim przewrotnie zatytułowanym poradniku Maria Tymańska, bazując na własnych doświadczeniach, opisuje różne sytuacje, problemy i obawy, z jakimi borykała się jako młoda, niedoświadczona matka oraz jak sobie z nimi radziła. W książce nie brakuje poważnego podejścia do sprawy (w końcu chodzi o dzieci!), ale wszystko podane jest z humorem, co sprawia, że książkę czyta się niezwykle lekko i przyjemnie.

Jeśli zastanawiasz się, czy mieć dziecko, spodziewasz się dziecka lub już je masz i chcesz je wychować, ale nie zwariować... To ta książka jest dla Ciebie!
Czy ciąża na pewno jest takim błogosławionym stanem?
Czy poród to najlepsze, czy najgorsze godziny w życiu kobiety?
Co tak naprawdę będzie ci (nie)potrzebne przy kompletowaniu wyprawki?
Czy można bagatelizować baby blues?
O co chodzi z High Need Baby?!
Jak zaangażować tatę w opiekę nad dzieckiem?
Czy jest dobry moment na drugą ciążę?
Małe dziecko, mały problem… a duże...?
Odpowiedzi na te i inne pytania, zabawne opowieści i poważne tematy, znajdziesz w polecanej przez nas książce. #MAMA radzi, ale się nie mądrzy... a przynajmniej próbuje.

   

Barbara Kosmowska, W górę rzeki

 

   

W górę rzeki to opowieść o stracie i trudnej relacji matki z córką. Główna bohaterka Lena sześć lat temu straciła męża i nadal nie może się pozbierać. Swoje uczucia przelewa na córkę zamieniając miłość w nadopiekuńczość, co ma bardzo negatywny wpływ na ich relację. Obie kobiety mimo wszystko chcą dla siebie jak najlepiej. Sytuację ma uratować wakacyjny wyjazd Leny do Paryża (organizowany przez jej córkę). Oczywiście w tę podróż ma się wybrać sama…..

Nie do końca można nazwać tę książkę lekką, łatwą  i przyjemną. Za to z pewnością jest piękną, życiową, wielowątkową historią, poruszającą kwestie emocji i uczuć, w tym najważniejszej – miłości. Autorka stworzyła galerię postaci o głębokich i bardzo wiarygodnych portretach psychologicznych, które reprezentują najróżniejsze postawy życiowe.

Na szczęście nie zapomniała też o odpowiedniej dawce humoru i autoironii, dzięki czemu książkę można połknąć niemal jednym tchem.  

   

Sara Connell, Surogatka

 

   

W książce Sary Connell przedstawiona została niezwykła historia autorki i jej matki Kristine. Sara wraz z mężem od lat starała się o dziecko. Kiedy małżonkowie stracili już nadzieję z pomocą przyszła sześćdziesięcioletnia Kristine, która została ich surogatką i urodziła im syna. Tak oto matka sprawiła, że jej córka też mogła zostać matką! Czy to nie piękna historia? ;)

Autorka relacjonuje swoją długą i wyboistą drogę do macierzyństwa w bardzo intymny, szczery, ale pogodny sposób. Szczegółowo opisuje różne kuracje stosowane w leczeniu niepłodności oraz opowiada o wyjątkowej i silnej więzi, która wytworzyła się między nią, a jej mamą.

Mamy tu więc podwójną historię matek, a miłość matczyną - pełną poświęcenia, zarówno do narodzonych, nienarodzonych, planowanych i wyczekiwanych, oraz utraconych….

  

Natasza Socha, Macocha

   

 

Kto ma ochotę na komedię?

Wyobraźcie sobie udane małżeństwo…

Młoda - zbliżająca się do trzydziestki Roma, kochający mąż Bruno, wszystko układa się niemal idealnie. I niby wiadomo było, że to mężczyzna z przeszłością, ale….. Nie było mowy o tym, że jego przeszłość stanie się ich teraźniejszością. Nie było mowy o tym, że pewnego pięknego dnia

w ICH progu, staje JEGO córka z pierwszego małżeństwa, która oświadcza, że na śmierć i życie pokłóciła się z matką i po prostu wprowadza się do NICH.

Owa córka okazuje się krnąbrną czternastolatką, która nie zamierza ułatwiać nikomu życia. Czy Roma sprosta temu arcytrudnemu zadaniu i nawiąże nić porozumienia z nastolatką? Może jednak okaże się macochą, którą kojarzymy z bajek o biednych księżniczkach...

Tego dowiecie się czytając tę pełną humoru powieść, napisaną w formie pamiętnika!

Nas humor Sochy bawił do łez. Jeśli macie dużo dystansu do świata, to pokochacie tę książkę i obie bohaterki.  

 

 Lucy Dillon, Wszystko czego pragnę

 

 

Jak sobie radzić w obliczu rozpadającego się życia?

Z pozoru idealne małżeństwo Caitlin rozpada się i nagle zostaje sama z dwójką dzieci. Na domiar złego czteroletnia Nancy, której buzia prawie nigdy się nie zamykała, przestaje się odzywać.

W tej historii jest jeszcze ciocia Nancy - Eva (siostra taty), która niedawno owdowiała i czuje się bardzo samotna. Obie kobiety będą musiały zmierzyć się z odkrywaną ciężką prawdą na temat swoich małżeństw. Będą starały się naprawić to, co się da jeszcze naprawić, jednocześnie rozpoczynając wszystko od nowa. Piękna, wzruszająca powieść, o tym jak miłość matki do dzieci potrafi zmobilizować do działania, nawet gdy wali się świat. O tym, że dla dzieci znajduje się siłę, by budować wszystko od nowa i walczyć o dobre życie dla siebie i dla nich.

 

 

Staraliśmy się wybrać książki, które pokazują macierzyństwo w różnych sytuacjach i z różnych perspektyw. Naszym celem było zwrócenie uwagi na to, jak trudno być matką i jak często matki są  niedoceniane. Poza tym uważamy, że wybrane przez nas pozycje to kawał bardzo dobrej literatury. Zapraszamy Was zatem do naszych księgarni stacjonarnych oraz na naszą stronę internetową. Te i mnóstwo innych książek już tam na Was czekają w atrakcyjnie niskich cenach!

Jeśli szukacie prezentu dla mamy zachęcamy do przejrzenia naszego PREZENTOWNIKA!

Do zobaczenia

księgarze i księgarki z Bydgoszczy