Wczytuję dane...

5 książek o silnych kobietach w historii

  

 Niezależnie od tego w jakich czasach żyjemy, każdy przeżywa lepsze i gorsze chwile. Czasami wydaje nam się, że to co nas spotyka, to już po prostu „koniec świata”, że gorzej już być nie może. Albo po prostu, że nie pasujemy do swojej epoki, do swoich czasów. Przedstawiamy Wam historie wspaniałych kobiet (4 z poniższych książek oparte są na faktach), które znalazły w sobie pokłady siły i uporu, by walczyć o siebie, o swoje szczęście, o swoje marzenia.

          Każda z nich jest inna, każda przeżywa co innego, ale łączy je jedno – ogromna siła i niezłomność w dążeniu do celu. Żadna z nich nie poddała się, nawet gdy inni nie widzieli szans...

 


   

„Którędy na wolność?” Marta Byczkowska-Nowak

  

 

Powieść inspirowana prawdziwą historią Janiny Nowak, pierwszej kobiety, której udało się uciec z KL Auschwitz. Jej ucieczka była powodem utworzenia pierwszej kompanii karnej dla kobiet (tzw. Budy).
Powieściowa Janka jest każdą kobietą, która przeżyła piekło obozu i zdecydowała się o nim opowiedzieć, nie będąc jednocześnie żadną z nich. Jest postacią fikcyjną, której los został utkany na kanwie kilku kluczowych faktów z życia pierwowzoru, setek relacji byłych więźniów obozów koncentracyjnych, drobiazgowo oddanych realiów życia w obozie i wizji autorskiej na temat tego, jak mogła wyglądać historia ucieczki w stronę wolności. Wolności, która jest piękną ideą, przedmiotem rozważań filozofów i etyków i czymś tak realnym jak lodowaty nurt rzeki, w której odważnie trzeba się zanurzyć.

Czasem nie doceniamy jak wiele mamy mając wolność. Niektórzy nie ze swojej winy ją tracą, a tylko niewielu ma siłę o nią walczyć. Nasza bohaterka dokonała niemożliwego – uciekła z obozu, ale…. Czy aby na pewno odzyskała wolność?

Przeczytajcie koniecznie, choć uprzedzamy, że nie jest to łatwa powieść, którą czyta się lekko i przyjemnie. Za to na pewno Was poruszy i pozostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.

 

„Algorytm Ady”  James Essinger

  

  

Czy wiedzieliście o tym, że córka Lorda Byrona stworzyła podwaliny współczesnej informatyki?
Gdyby dwa wieki temu pomysł Ady Lovelace został uznany za genialne odkrycie, a nie szaleńczy wymysł kobiety, era komputerów mogłaby się rozpocząć już wtedy.
W XIX-wiecznej Anglii, w cieniu skandalu wokół kazirodczego związku lorda Byrona, rozwija się niebywały talent jego córki. W czasach, w których przywilej edukacji nie przysługuje kobietom, nikt się nie spodziewa, że odkrycie Ady może zmienić świat. Napisany przez nią algorytm to nic innego jak pierwszy program komputerowy. Dlaczego nie zyskał wówczas zasłużonego rozgłosu? Czy przyjaźń Ady Lovelace i Charlesa Babbage’a, u boku którego rozwija swoje zainteresowania, zostanie wystawiona na próbę?
Książka „Algorytm Ady” to inspirująca historia nieprzeciętnie inteligentnej i ambitnej kobiety, która musi się zmierzyć ze światem nauki zdominowanym przez mężczyzn.

  

„Moje życie pełne cudów” Wendy Holden, Zuzana Růžičkova

 

 
Niezwykła historia światowej sławy klawesynistki Zuzany Růžičkovej, opowiedziana przez bohaterkę w ostatnich tygodniach jej życia.
Lata 30., Czechosłowacja. Zuzana dorasta otoczona muzyką. Sielankowe dzieciństwo przerywa zajęcie jej kraju przez nazistów. Jako Żydówka staje się osobą niepożądaną, której po kolei odbiera się wszystko, co kocha. Razem ze swoją rodziną trafia do kolejnych obozów. W Auschwitz po raz pierwszy staje się numerem, odbiera się jej prawo do człowieczeństwa. Głoduje. Patrzy, jak odchodzą kolejne bliskie jej osoby. Walcząc o jedzenie w Bergen-Belsen, odmraża sobie ręce, które już nigdy nie będą w pełni sprawne. Jest świadkiem największego okrucieństwa w dziejach. Jej jedynym talizmanem jest muzyka, która przypomina jej, że świat może być piękny.

Jak wielką trzeba mieć w sobie siłę by przetrwać piekło trzech obozów….

 

"Siła kobiet” Barbara Wysoczańska

 

  

Dwudziestolecie międzywojenne, odradzająca się Polska i trzy różne kobiety złączone ślepym losem z tym samym mężczyzną. Czy w czasach, które aż kipiały od emocji narodowościowych, kobiety miały prawo zawalczyć o siebie?
Rozalia Lubowidzka, młoda wdowa, próbuje odbudować swoje życie po małżeństwie, które było dla niej piekłem. Otrzymuje list od kochanki swojego męża, z błaganiem o pomoc jej chorej córce. Tymczasem do Warszawy przyjeżdża Ada Lubowidzka, siostra dwóch szanowanych braci, która próbuje wyrwać się z marazmu życia na prowincji i zawalczyć o wyższe wykształcenie.
Wszystkie trzy kobiety łączy postać Ignacego Lubowidzkiego, posła na sejm II Rzeczpospolitej, pewnej nocy tragicznie zastrzelonego w zamachu. Czy bezinteresowna przyjaźń pozwoli odmienić ich okrutny los? Czy uda się zburzyć mur uprzedzeń i pokonać brutalny konserwatyzm, który panoszył się w przedwojennej Polsce?

Genialna powieść o odwadze, determinacji oraz wielkiej miłości kobiet.

 


„Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII” Giles Tremlett

   

 

Katarzyna Aragońska - władczyni, jedna z najpotężniejszych kobiet w XVI-wiecznej Europie, matka oraz żona. Jako hiszpańska księżniczka trafiła na angielski dwór gdzie próbowała dopasować się do zasad nim rządzących, jednocześnie starając się zachować własną indywidualność. Z jednej strony poznajemy kierującą się poczuciem obowiązku królową, dla której najważniejsze jest wydanie na świat dziedzica tronu. Z drugiej, Giles Tremlett przedstawia nam obraz kobiety odrzuconej, która mimo niesprzyjających okoliczności, walczy o utrzymanie małżeństwa i swojej pozycji. 

  

Mamy nadzieję, że przedstawione bohaterki znajdą uznanie w Waszych oczach, może będą inspiracją w trudnych czasach.

Takie piękne biografie i powieści historyczne znajdują się w każdej z naszych księgarń. Do tego jak już pewnie wiecie w naprawdę niskich cenach na każdą kieszeń.

Oczywiście znajdziecie u nas też książki o wspaniałych mężczyznach :)

Zapraszamy

Księgarki z Warszawy!