Wczytuję dane...

5 książek rozwijających wyobraźnię

  

Czy w dzisiejszych czasach wyobraźnia nie jest już przeżytkiem?

Czy nie jest wypierana przez smartfony, komputery, tablety i wrażenia, które w wersji skumulowanej trafiają do nas z wirtualnego świata?

Badania, które zostały przeprowadzone na osobach urodzonych w erze cyfrowej potwierdzają, że zdolność do wyobrażania sobie różnych rzeczy, sytuacji, reakcji - niestety zanika. Funkcja mózgu, która jest odpowiedzialna za proces wyobrażania nie może się prawidłowo rozwijać, kiedy dziecko ma bardzo często nieograniczony kontakt z treściami memów, filmów czy teledysków „z sieci”.

Naszym zadaniem jako dorosłych jest pokazanie dzieciom dobrej alternatywy dla świata wirtualnego. Możemy pokazać młodszemu pokoleniu, jak można się dobrze bawić i przy okazji rozwijać nasz umysł poprzez interakcję z książką. W końcu nie od dziś wiadomo, że poprzez czytanie nasza wyobraźnia nie tylko rozwija się, ale również wzbogaca.

Poniżej przedstawiamy 5 naszych ulubionych książek, które sprawią, że ośrodki wyobraźni znajdujące się w naszej prawej półkuli mózgowej zostaną pobudzone na wysokim poziomie. Książki mają jedną wspólną cechę - są to tanie książki! Zapraszamy do przeczytania całego wpisu!

  

1.”Mela i kostek, czyli zwykły dzień niezwykłych bliźniaków”. Anastasila Moshina

     

  

Niesamowita książka, dzięki której wyobraźnia dzieci (i dorosłych też :)) jest wyostrzona do granic możliwości. Tu sami tworzymy historie, nadajemy nazwy małym stworkom zamieszkującym w środku, kreujemy przebieg wydarzeń, po prostu przenosimy się na inny poziom wtajemniczenia :) Książka jest przepięknie ilustrowana i każdego dnia można opowiadać ją na inny sposób, co daje nieograniczoną liczbę nowych doświadczeń. Dzięki tej książce możemy poczuć się nie tylko jak twórcy czegoś bardzo interesującego, ale możemy też wczuć się w postaci niezwykłych bliźniaków i przeżywać razem z nimi wszystkie przygody. Polecamy ją zarówno dużym i małym czytelnikom, według nas każda ze stron będzie usatysfakcjonowana. 

  

2.”Trzy kropki”. Asia Olejarczyk

  

   

Historia tytułowych kropek, które są bardzo niesforne, uwielbiają figle i dobrą zabawę. Poznacie Kropkę, Kropka i Kropusia. Musicie być bardzo czujnymi, bo zaraz rozbiegną się po wszystkich stronach książki i trzeba będzie ich poszukać. Dacie radę je złapać? A może pościeracie kurze w zamku ? Albo policzycie biedronki na łące? To Wy wybierzecie co chcecie zrobić razem z naszymi kropkami.

Zabawa z tą książką nigdy się nie kończy, ponieważ można ją czytać na kilka sposobów i dzięki temu za każdym razem powstanie nam inna opowieść. Książka jest fajną formą rozrywki zarówno dla młodszych jak i starszych. Zapewni świetną zabawę każdemu czytelnikowi.

   

3.”Zagadki geograficzne. Rwąca  rzeka” John Townsend.

    

   

Czy jesteś gotów na niesamowitą przygodę, w której rozwiniesz swoją inteligencję, rozwiązując skomplikowane zagadki? Zakończ misję sukcesem i zostań najlepszym podróżnikiem.

Nie jest to zwyczajna książka - jej stron nie czyta się po kolei, lecz wraz z rozwojem wydarzeń skacze się po stronach do przodu i do tyłu. Jeśli się zgubisz, historia sama naprowadzi Cię na właściwy szlak. Nie ukrywamy, że do rozwiązania zagadek przyda ci się wiedza geograficzna, ale bez obaw, do pomocy na końcu książki znajdziesz słowniczek przydatnych pojęć.

Jeśli spodoba Ci się taka forma rozrywki, to mamy dla Ciebie świetną informację. Jest więcej książek z tej serii. Każda dotyczy innych równie ciekawych zagadnień (z wielu różnych dziedzin).

   

4.”Co się zdarzyło w piórniku” Izabela Mikrut.

  

  

Kiedy nie patrzymy, w piórniku dzieją się niesłychane rzeczy. Przybory, które w nim mieszkają, mają swoje własne, bardzo ciekawe życie. Książka nie służy jedynie do przeczytania i oglądania, ale uczy koncentracji, spostrzegawczości i nie tylko.

Znajdziemy tu różne zgadywanki, musimy dopasować ślady, które zostawiają przybory z piórnika lub poukładać elementy układanki, którą pocięły nożyczki.

A po przeczytaniu wszystkie przybory w ruch i można tworzyć dzieła, których nie powstydziłby się żaden wielki artysta.

Książkę polecamy szczególnie młodszym odbiorcom.

    

5.”Teatrzyk paluszkowy” Dagna Slepowrońska

  

   

Książka jest zbiorem wierszyków nawiązujących swoją treścią do popularnych bajek, przedstawionych w formie teatralnej inscenizacji. Aktorów teatrzyku tworzą paluszki dzieci przybrane w różne włóczki, kawałki materiałów, tasiemki lub cokolwiek innego. Nie ma tu żadnych ograniczeń zarówno w dekoracjach jak i interpretacji tekstów zawartych w książce. Świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i rodziców lub opiekunów. Ta pozycja nie tylko wspaniale rozwija wyobraźnię, ale uczy też sprawności manualnych i potrafi budować niesamowite interakcje z rodzicami i rówieśnikami poprzez wspólne kreowanie i odgrywanie ról.

 

 

Mamy nadzieję, że przedstawione książki będą wspaniałą odskocznią od wirtualnego świata i pozwolą zobaczyć dzieciom oraz ich opiekunom jak niewiele czasem potrzeba, by dać się ponieść wyobraźni i stworzyć razem coś pięknego i niepowtarzalnego.

Bo - jak pisała córka Wandy Chotomskiej - Ewa Chotomska (znana niektórym jako ciotka Klotka) - „fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego”.

Wystarczy sięgnąć po powyższe pozycje i dać się porwać by przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości, którą możemy kreować sami.

 

Do zobaczenia!

Księgarze z Łomianek