Polecane książki historyczne
Wielu osobom historia kojarzy się głównie ze szkołą, gdzie nauczyciele wymagali zapamiętania wielu dat z dziejów Polski i świata. Nauka w rzeczywistości może być fascynująca. Najlepszym tego przykładem są książki historyczne, które nie tylko opowiadają o wojnach, zamierzchłych kulturach, ale także o wynalazkach i ciekawostkach z dawnych epok. Na jaką literaturę z tej kategorii warto się zdecydować?
II Wojna Światowa – najciekawsze fakty i wydarzenia
Wojna odcisnęła swoje piętno na współczesnych czasach oraz zmieniła losy wielu ludzi. Trudno doszukiwać się bardziej tragicznych wydarzeń niż te, którymi naznaczona była II Wojna Światowa. Mimo że wojna nie należy do odległej przeszłości, to jest poddawana wnikliwej analizie współczesnych badaczy historycznych. Książki historyczne o czasach wojny powinny być obowiązkową pozycją literacką dla każdego Polaka, który chce poznać tragiczne losy swoich przodków. W tej kategorii na szczególną uwagę zasługują książki, które w rzetelny sposób przedstawiają fakty historyczne:
· Marceli Stark „Ale jednak czuję i żyję… Pamiętnik więźnia obozu pracy w Budzyniu”,
· Martin Winstone „Generalne gubernatorstwo”,
· Peter Schelton „Wspinaczka ku zwycięstwu. Nieznana historia elitarnej 10. Dywizji Górskiej Armii Stanów Zjednoczonych”,
· Mark Sołonin „23 czerwca. Dzień M”,
· Jacek Jaworski „Żołnierze spod znaku wyklętej swastyki”,
· Łukasz Mieszkowski „Tajemnicza rana Mit czołgu- pułapki w powstaniu warszawskim”.
Książki historyczne o wojnie opierają się na archiwalnych zapiskach, analizach specjalistów oraz wspomnieniach osób, które były bezpośrednimi świadkami tragicznych wydarzeń.
Historia Polski – książki o dziejach ojczyzny
Wśród literatury historycznej, nie może zabraknąć także pozycji opowiadających o losach Polski. W tej kategorii można znaleźć opracowania historyczne z różnych epok, które napisane są przez wnikliwych badaczy. Książki nie tylko prezentują suche fakty, ale także wyjaśniają w jaki sposób doszło do określonych wydarzeń i jaki wpływ miały one na współczesne losy Polski. Na szczególną uwagę zasługują w szczególności:
· Bronisław Geremek „Rozmowy polskie 1988-2008”,
· Bożena Gorska „Rzeczpospolita Krzemieniecka”,
· Gabriel Kayzer „Klincz? Debata polsko- żydowska”,
· Przemysław Gasztold- Seń „Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie patriotyczne Grunwald 1980- 1990”,
· Krzysztof Kaczmarski „Studia i szkice z dziejów obozu narodowego”,
· Tadeusz Kisielewski „Zabić księdza”.
Książki historyczne to nie tylko opowieści o dziejach Polski i wspomnienia z wojny. W tej kategorii warto również zwrócić uwagę na pozycje opisujące historyczne wydarzenia ze świata, biografię najważniejszych przywódców państw oraz genezę powstania broni militarnej, która wykorzystywana jest do dziś. Książki historyczne stanowią tak rozbudowaną kategorię, że każdy czytelnik znajdzie wśród nich opracowania zgodne ze swoimi zainteresowaniami.