Wczytuję dane...

Najlepsze książki dla dzieci

Czytanie to umiejętność, którą nabywa się z wiekiem, poprzez ciągły trening. Jest ona niezbędna w dorosłym życiu, a także korzystnie wpływa na rozwój dzieci. Czytanie pobudza wyobraźnię, poszerza horyzonty oraz kreuje postawy wobec otaczającego świata. Z tego powodu z książkami powinno się oswajać już najmłodsze maluchy, wybierając dla nich pozycje dostosowane do wieku i zainteresowań. Na jakie książki warto zwrócić uwagę?

Książki edukacyjne dla najmłodszych czytelników

Trudno oczekiwać, aby kilkunastomiesięczny maluch bez reszty zatracał się w czytaniu. Nie oznacza to, że w tym wieku nie można zacząć wprowadzać pociechy w świat książek. Dzieła adresowane do młodych czytelników nie posiadają rozbudowanej fabuły. Opierają się głównie na kolorowych obrazkach i elementach interaktywnych, które mogą pomóc w treningu umiejętności manualnych.

W przypadku starszaków, wybór jest nieco większy i zawiera książki dla dzieci o wartości edukacyjnej. Ich zadaniem jest nauka poprzez zabawę, dzięki czemu dziecko ćwiczy wyobraźnię i zdobywa wiedzę. W tej kategorii można polecić kilka szczególnie ciekawych pozycji:

·         Agnieszka Bator ,,Wesołe chwile z Krokodylem”,

·         Agnieszka Bator, Anna Podgórska „Piszę liczę rozwiązuję”,

·         „PeppaPig. Wesoły świat naklejek. Wyprawa po skarb”,

·         „Zabawy edukacyjne trzylatka. Akademia Malucha”.

Książki edukacyjne pomagają w rozwijaniu zdolności manualnych u najmłodszych dzieci. Zwykle ich fabuła opiera się na wykonywaniu określonych zadań, takich jak malowanie, wyklejanie czy rysowanie.

Literatura dziecięca – najpiękniejsze bajki

Nieco inną kategorię stanowią baśni i bajki dla dzieci. Ten typ literatury wymaga już umiejętności czytania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby to rodzice wprowadzili pociechę w bajkowy świat. Książki dla dzieci mają uczyć właściwego zachowania, szacunku do innych oraz prawidłowej postawy moralnej. Z tego względu mają zazwyczaj przesłanie moralizatorskie, dostosowane do wieku dziecka i jego pojmowania świata. Wśród literatury dziecięcej można wymienić:

·         Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”,

·         Maria Konopnicka „Muchy Samochwały”,

·         Rudolf Horn, Ingrid i Dieter Schubert „Teofil Ćwirek i tajemnica tuptaków”,

·         Stanisław Jachowicz „Chory kotek”.

Książki dla dzieci to nie tylko klasyka gatunku, znana od wielu pokoleń, jak na przykład „Pinokio”, „Czerwony Kapturek” czy „Jaś i Małgosia”. Istnieje również wielu współczesnych autorów, którzy wydają ciekawe książki z bohaterami cieszącymi się szczególną popularnością, jak na przykład bajkowa świnka Peppa. Ważne jest to, aby literatura dziecięca stanowiła wartościową pozycję, która niesie za sobą moralizatorskie przesłanie dla młodego człowieka.

Dlaczego książki są tak ważne?

Czytanie rozwija wyobraźnię, uczy zasad moralnych oraz szacunku no innych. Wybierając książki dla dzieci warto zwrócić uwagę na ich fabułę, aby zawierała wartościowe przesłanie. W dzisiejszych czasach, gdy coraz młodsze dzieci wychowują się na grach komputerowych i bajkach telewizyjnych, nie można zapominać o tradycyjnych książkach, których nic nie zastąpi.