Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 60343
Książka w magazynie. Kompletowanie zamówienia-mniej niż: 24 godziny
Wydawca: W.A.B.

"Obrońcy skarbów" to opowieść o nieznanych losach zawodowych pasjonatów sztuki wcielonych podczas II wojny światowej do Sekcji Zabytków, Dzieł Sztuki i Archiwów (MFAA).

Skromni i wiodący na co dzień spokojne życie historycy sztuki, kustosze oraz dyrektorzy największych światowych muzeów, przystępując do ratowania przed zniszczeniem i kradzieżą cennych zabytków kultury europejskiej praktycznie z dnia na dzień stali się tajnymi agentami działającymi na wszystkich frontach wojennych.

Edsel w książce przytacza nie tylko dalekosiężne plany Hitlera o zgromadzeniu w swojej rodzinnej miejscowości najpopularniejszych dzieł Leonarda da Vinci czy Rafaela Santiego, ale również w sposób szczegółowy dokumentuje wszystkie dokonania członków MFAA.

Niezwykłe historie ludzi i cennych zbiorów dzieł sztuki przedstawione w "Obrońcach skarbów", okazały się na tyle ciekawe iż zainteresowały one nawet producentów z Hollywood. W filmowej adaptacji książki, do której zdjęcia zakończyły się w czerwcu 2013 r. zagrali m.in. laureaci Oskara George Clooney i Cate Blanchett, a także Matt Damon, Bill Murray oraz Jean Dujardin.

Podziel się swoimi wrażeniami z lektury
2021-06-14 14:47:12 - Tomasz

Temat mam wrażenie kompletnie pomijany w rozmowach o II WŚ, a jakże ważny dla światowej kultury i sztuki. Ciekawa, warta przeczytania książka.

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Robert M. Edsel, Bret Witter

 • Wydawnictwo: 

  W.A.B.

 • Ilość stron: 

  512

 • Oprawa: 

  miękka

 • Format: 

  14 x 21 cm

 • EAN: 

  9788328008885

Polecane tytuły z tej samej półki