Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 17661
Książka w magazynie. Kompletowanie zamówienia-mniej niż: 24 godziny
Wydawca: Historyczna

Książka jest próbą przybliżenia losów najciekawszego pojazdu Kolumny Samochodowej Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, który przetrwał dziejową zawieruchę i jest dzisiaj eksponatem stołecznego Muzeum Techniki i Przemysłu Naczelnej Organizacji Technicznej – Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

Ten unikatowy samochód to amerykański Cadillac 355D Series 30 Fleetwood 7 Passengers Limousine, zamówiony w końcu 1934 roku dla Marszałka Józefa Piłsudskiego, Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych i Ministra Spraw Wojskowych, a sprowadzony do kraju w początku następnego roku.

Wykonany jednostkowo (edycja specjalna) dla Józefa Piłsudskiego, jako rozwinięcie seryjnego pojazdu tej marki, miał szereg zmian i udogodnień, podnoszących bezpieczeństwo i wygodę użytkownika.

Losy ostatniego samochodu Marszałka Józefa Piłsudskiego, zakupionego przed jego śmiercią 12 maja 1935 roku, przedstawione są na tle krótkich szkiców o historii marki Cadillac, o pojazdach tej marki w użytkowaniu Józefa Piłsudskiego (a jeździł nimi zarówno w działaniach wojennych 1919-1920 roku, jak i po sześciu latach, po powrocie do czynnej służby jako Generalny Inspektor Sił Zbrojnych) oraz o Samodzielnej Kolumnie Samochodowej G.I.S.Z., w aspekcie prawno-organizacyjnym, jej pojazdów, dowódców, a także lokalizacji.

Podziel się swoimi wrażeniami z lektury
2021-03-22 10:13:04 - Michał

Prawdziwy miód dla miłośników przedwojennej motoryzacji za bardzo rozsądną cenę. Warto nadmienić, że przy okazji wizyty w Warszawie, warto odwiedzić zrekonstruowany model Cadillaca 335D, znajdujący się w szklanej gablocie przy wejściu do Łazienek Królewskich.

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Jan Tarczyński

 • Wydawnictwo: 

  Historyczna

 • Ilość stron: 

  64

 • Oprawa: 

  miękka

 • Format: 

  18,5 x 23,5 cm

 • EAN: 

  9788365005106

Polecane tytuły z tej samej półki