Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 62799
Książka w magazynie sklepu online. Kompletowanie zamówienia mniej niż: 24 godziny
Wydawca: W.A.B.

Wiadomość, jaką mi przekazano, była stanowcza. Mój stan jest poważny, choroba może się okazać nieuleczalna. Spytałem, czy mam po prostu wrócić do domu i czekać końca. - Kiedyś właśnie tak bym panu poradził - odparł lekarz. - Ale nie w dzisiejszych czasach. Teraz podejmujemy leczenie. Eva towarzyszyła mi tamtego dnia w szpitalu Sophiahemmet w Sztokholmie, kiedy usłyszałem diagnozę. Później, czekając na zimnie na taksówkę, nie rozmawialiśmy wiele. Właściwie nie mówiliśmy nic.

Patrzyłem na dziewczynkę wdrapującą się na zaspę i zeskakującą z niej, tam i z powrotem. Przepełniała ją radosna energia. Nagle ujrzałem siebie jako dziecko, rozrabiającego w śniegu.

Teraz miałem sześćdziesiąt pięć lat i zachorowałem na raka. Nie skakałem. Eva musiała odgadnąć moje myśli, bo wzięła mnie pod ramię. Kiedy odjeżdżaliśmy taksówką, dziewczynka wciąż zeskakiwała z zaspy.

Dziś, kiedy piszę te słowa, 18 lipca 2014, wiem, że czas, który upłynął od tamtego dnia, minął bardzo szybko i jednocześnie ciągnął się w nieskończoność. Nie mogę postawić kropki. Nie umarłem, ale nie zostałem też uzdrowiony. Jestem w trakcie leczenia. Nikt nie wie, jak to się skończy. Postanowiłem jednak spisać to, przez co przeszedłem, oraz to, co przeżyłem. Opowieść nie ma końca. Opowieść trwa. I właśnie o tym jest ta książka. O moim życiu. O tym, co było, i o tym, co jest.

Podziel się swoimi wrażeniami z lektury
2020-04-23 10:57:59 - Joanna K.

Czytając, nie mogłam się od niej oderwać. Mankell już zawsze pozostanie dla mnie mistrzem słowa. Napisana w tak piękny sposób, a dotyka tak trudnych, osobistych kwestii, a także tych społecznych i globalnych, że nie sposób zmusić się do refleksji. Bardzo wartościowa i emocjonalna lektura, dająca wiele do myślenia. Niestety, ostatnia w dorobku tego wielkiego pisarza... :(

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Henning Mankell

 • Wydawnictwo: 

  W.A.B.

 • Ilość stron: 

  320

 • Oprawa: 

  miękka

 • Format: 

  14,5 x 20,5 cm

 • EAN: 

  9788328026889

Polecane tytuły z tej samej półki