Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 11774
Czas przygotowania książki/filmu do wysyłki i przekazania paczki w ręce kuriera : 2 dni
Wydawca: W.A.B.

Rosja, czas Wielkiego Terroru.

W kraju jest nędzna sytuacja gospodarcza, deficyt towarów, kolejki po żywność, bieda, biurokratyczna korupcja. Co więcej, panuje wszechobecny lęk o życie, ludzie tracą pracę, nie mogą wyjechać z kraju, są niewinnie aresztowani, niektórzy popełniają samobójstwa. Szukający sprawiedliwości Romaszkin kupuje na targu nielegalny rewolwer. Jednak nie jest w stanie go wykorzystać i oddaje go sąsiadowi Kostii. Ten pewnego dnia przypadkowo spotyka towarzysza Tułajewa, wysokiego urzędnika z Komitetu Centralnego. Obwiniając go o głód i nędzę, pod wpływem impulsu, zabija sprawcę masowych deportacji i czystek. Zabójstwo ważnego urzędnika jest okazją do eliminacji przeciwników politycznych Wodza.

Rozpoczyna się śledztwo prowadzone na całym świecie od Moskwy, poprzez Barcelonę i Paryż po Syberię. Następują przesłuchania, oskarżenia, aresztowania, zeznania, tortury, procesy.

Victor Serge, bezpaństwowiec ścigany przez stalinowskich agentów, w swojej powieści dekonspiruje mechanizmy terroru w stalinowskiej Moskwie. Powieść składa się z 10 rozdziałów, w których przedstawiani są kolejni protagoniści. Brak głównego bohatera, zastąpiono głównym tematem, jakim są stalinowskie czystki, dokonywane po zabójstwie Tułajewa. Jest to powieść o państwie totalitarnym, która pokazuje jak radzili sobie z terrorem zwykli, szarzy ludzie.

Podziel się swoimi wrażeniami z lektury
2020-04-23 16:51:02 - Patrycjusz

Świetna książka pokazująca mechanizmy działania radzieckiego wymiaru "sprawiedliwości". Opowieść a raczej kilka opowieści jak praktycznie wszystko można wykorzystać do walki politycznej i pozbycia się kilku kolejnych, niewygodnych osób. W tle horror socjalistycznej utopii budowanej przez Stalina. Ku przestrodze.

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Victor Serge

 • Wydawnictwo: 

  W.A.B.

 • Ilość stron: 

  480

 • Oprawa: 

  twarda

 • Format: 

  14 x 21 cm

 • EAN: 

  9788377479445

Polecamy