Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 14002
Książka w magazynie sklepu online. Kompletowanie zamówienia mniej niż: 24 godziny
Wydawca: Sic!

Co to jest reprezentacja? Co to znaczy, gdy mówimy, że polityk reprezentuje obywateli we władzach? Jak obywatele mogą być reprezentowani poza państwem narodowym?

To tylko niektóre pytania, na jakie odpowiadają Mónica Brito Vieira i David Runciman, wyjaśniając dlaczego reprezentację należy postrzegać jako jedno z kluczowych pojęć nowoczesnej polityki. Część pierwsza niniejszej książki analizuje historyczne korzenie pojęcia reprezentacji od jego początków w starożytnym Rzymie aż do roli, jaką odegrało w rewolucyjnych przedsięwzięciach politycznych świata nowożytnego. W części drugiej autorzy przyglądają się różnym odmianom reprezentacji – funkcjonującym w prawie i w polityce. Natomiast część ostatnia odnosi się do kwestii, jak pojęcie reprezentacji może nam pomóc w kreatywnym myśleniu o obecnych i przyszłych wyzwaniach stojących przed światem.

Zbyt często traktuje się reprezentację jako ideę wtórną lub pojęcie określające inne – jak w przypadku demokracji reprezentatywnej. Teza książki głosi, że należy raczej odwrócić kolejność. Prawie we wszystkich sferach naszego życia politycznego widzimy, że to właśnie reprezentacja jest ideą, na której się ono opiera. Przeanalizowanie reprezentacji jako samoistnej kategorii jest bardzo ważne dla wiedzy o tym, jak funkcjonuje oraz jak mogłaby inaczej funkcjonować, demokracja.

Mónica Brito Vieira jest zatrudniona w New Hall na Uniwersytecie Cambridge. David Runciman jest wykładowcą politologii w Trinity Hall na Uniwersytecie Cambridge.

Brito Vieira i Runciman przedstawiają historię idei reprezentacji, rozkładając na czynniki pierwsze wątki, jakie ona w sobie zawiera, oraz dając kilka istotnych lekcji na temat wewnętrznej i zewnętrznej organizacji państw. Materiał książki jest bogaty, fascynujący i niezwykle ważny – teoria polityczna w szczytowej formie. - Philip Pettit, Uniwersytet Princeton

Autorom bardzo dobrze udało się przedstawić swoje niezwykle ambitne badania nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością koncepcji reprezentacji. Robią to w sposób jednocześnie przystępny i oryginalny, dając zarówno neofitom, jak i ekspertom wiele tematów do zastanowienia. - Richard Bellamy, Uniwersytet College w Londynie

 • Autor: 

  David Runciman, Monica Brito Vie

 • Wydawnictwo: 

  Sic!

 • Ilość stron: 

  240

 • Oprawa: 

  miękka

 • Format: 

  13,5 x 20,5 cm

 • EAN: 

  9788361967194

Polecane tytuły z tej samej półki