Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 59489
Czas przygotowania książki/filmu do wysyłki i przekazania paczki w ręce kuriera : 2 dni

Porywająca, przemilczana historia Aleksandra Uljanowa, młodego rewolucjonisty, którego śmierć odmieniła życie i wpłynęła na umysłowość jego młodszego brata, Włodzimierza Iljicza Lenina – przyszłego przywódcy przewrotu październikowego.

Aleksander Uljanow był niezwykle zdolnym studentem nauk przyrodniczych oraz uczestnikiem nielegalnych studenckich spotkań i demonstracji w Rosji końca XIX wieku.

W roku 1886 dołączył do grupy petersburskich studentów planujących zamach na życie cara i szybko stał się jednym z jej przywódców. „Drugi zamach pierwszomarcowy” zakończył się jednak całkowitym niepowodzeniem, a spiskowców, w tym Aleksandra, stracono na szybienicy.

Zarówno Lenin, jak i Stalin ukrywali przed narodem rosyjskim prawdę o działalności i śmierci Aleksandra Uljanowa. Nie bez powodu. Życie i los starszego brata miały niezwykle silny wpływ na Włodzimierza i – pośrednio – na dzieje świata.

Badając rodzinne archiwa Uljanowów, Philip Pomper odsłania okoliczności przemiany sumiennego studenta w zdeterminowanego rewolucjonistę. Autor kreśli też plastyczny i sugestywny portret duchowy całej rodziny, która zmieniła bieg historii.

Lektura tej książki pozwala zrozumieć sprzeczności charakteru Lenina i jego rewolucyjnych koncepcji. Fascynująca lektura. Philip Pomper jest przenikliwym historykiem, a jego publikacja stanowi ważny wkład w próbę zrozumienia rewolucji październikowej – Anna Geifman, profesor historii na Uniwersytecie Bostońskim.            

 • Autor: 

  Philip Pomper

 • Wydawnictwo: 

  Dolnośląskie

 • Ilość stron: 

  260

 • Oprawa: 

  miękka

 • Format: 

  13,5 x 20,5 cm

 • EAN: 

  9788324589623

Polecane tytuły z tej samej półki