Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 26985
Czas przygotowania książki/filmu do wysyłki i przekazania paczki w ręce kuriera : 2 dni
Wydawca: Rytm

Może zainteresuje cię również:

Monografia, autorstwa prof. dr. hab., Józefa Smolińskiego, poświęcona została strukturze oraz działalności naczelnych władz wojskowych na uchodźstwie w latach 1939–1946. Autor szczegółowo omawia wyzwania polityczne i wojskowe na ziemi francuskiej, Wyspach Brytyjskich i po zakończeniu II wojny światowej. 

Autor przygląda się dokładnie próbom zorganizowania w Paryżu rządu i władz wojskowych niepowiązanych z sanacją. Przedstawia również formowanie, co było zgodne z polską racją stanu - sił zbrojnych, które stanowiłyby argument i oręż w walce o powrót ojczyzny do jej sprawiedliwych granic. Po klęsce Francji w wojnie z III Rzeszą i załamaniu się powyższych koncepcji, autor omawia nowe plany powstałe w oparciu o drugiego sojusznika - Wielką Brytanię.

Rozpatrywany okres obfituje w wiele doniosłych osiągnięć – ale też działań kontrowersyjnych oraz rozczarowań posunięciami i decyzjami sojuszników...

Rozważania prowadzone przez Józefa Smolińskiego bazują na bogatym materiale archiwalnym, przechowywanym głównie w brytyjskich archiwach.

 W książce Polskie Władze wojskowe na uchodźstwie 1939-1946 jej autor, historyk wojskowości, prof. dr hab. Józef Smoliński, na co dzień nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Walcach, ukazuje złożoność problemów związanych z funkcjonowaniem rządu RP i kierownictwa wojskowego w sytuacji, gdy współdziałały ze sobą osoby reprezentujące różne obozy polityczne, mające w wielu kwestiach odmienne poglądy. Podejmując ciekawą i na ogół mało znaną tematykę, korzystał głównie z zasobów archiwalnych Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, nie rezygnując z opracowań zgromadzonych w warszawskich placówkach naukowo-badawczych.
— fragment recenzji z miesięcznika Polsce Wierni, nr 2, luty 2018 - Adam Stasiński
 • Autor: 

  Józef Smoliński

 • Wydawnictwo: 

  Rytm

 • Ilość stron: 

  320

 • Oprawa: 

  twarda

 • Format: 

  17,5 x 25 cm

 • EAN: 

  9788373997516

Polecane tytuły z tej samej półki