Kiedy za temat małej kolejki zabrał się Michał Jankowski – historyk, regionalista i księgarz, a jego debiut pisarski w ubiegłym roku albumu „Ginące miejsca kujawsko-pomorskie” spotkał sie z szerokim i ciepłym przyjęciem przez Czytelników, mieliśmy pewność, że opisze tą historię we właściwy dla siebie sposób z rzetelnością badacza i czułością pasjonata. Przemierza zapomniane ślady naszej tożsamości, wydobywa je często już jako okruchy dawnej świetności, by postawić je przed naszymi oczami jako utracony, wręcz baśniowy świat, którego echa opowiadają nam o ludziach, ich losach i spuściźnie.
„Mała Kolejka - trasa Bydgoszcz-Koronowo” zabierze Państwa w podróż do przeszłości i wzbudzi jej sentymentalny czar.
A tak o samej publikacji pisze Autor:
W latach 1895–1969 Bydgoszcz i Koronowo połączone były linią kolei wąskotorowej, funkcjonującej w ramach Bydgoskiej Kolei Powiatowej. Malowniczą trasą kursowały kiedyś małe pociągi służące transportowi towarów i stanowiące podstawowy środek lokomocji. Kolejowy szlak tętnił życiem towarzyskim i turystycznym, obfitował w kąpieliska, restauracje i zakątki pełne atrakcji kulturalno-sportowych.
Jak wielkie znaczenie miała „ciuchcia” w ówczesnej codzienności, świadczy ogrom materiałów, jakie odnaleźć można na jej temat w dawnej prasie. Tym bardziej zadziwia fakt, że z tego, o czym ongiś się z dumą rozpisywano, tak niewiele dziś pozostało. Zniknęły tory małej kolejki, a wraz z nimi jakby uszło życie z terenów, które przemierzała.
Ta książka przywraca pamięć o małej kolejce i jej pracownikach, zabierając czytelnika w niezwykłą podróż w czasie szlakiem wąskich torów z Bydgoszczy do Koronowa. Przybliża okoliczności powstania i funkcjonowania Bydgoskiej Kolei Powiatowej, ale nie tylko na podstawie suchych archiwaliów, lecz przede wszystkim przez pryzmat fantastycznego źródła, jakim jest prasa, w szczególności ta międzywojenna, a także wspomnień, jakie zachowały się o „ciuchci”.
To książka dla wszystkich, bo starszym Czytelnikom oferuje powrót do czasów ich młodzieńczych wypraw po okolicy, a młodszym, odsłoni być może nieznaną wcześniej kartę z dziejów najbliższego im regionu. Publikacja ma również zadanie promowania historii kolejnictwa w Polsce oraz szeroko pojętej turystyki kolejowej, która dzięki powstałym skansenom może być doskonałą przygodą dla każdego.
Książka opowiada historię kolei wąskotorowej, która choć działała lokalnie, to jednak odnieść ją można do podobnych funkcjonujących dawniej przecież w całym kraju. To nie tylko historia kolei, ale także opowieść o tym, jak kiedyś podróżowano, jak spędzano wolny czas i jak w tym wszystkim i w ówczesnym codziennym życiu ważną rolę odgrywała kolej, zarówno ta duża, jak i właśnie mała. Publikacja obfituje w archiwalne zdjęcia, dokumenty, wycinki prasowe i wspomnienia tak podróżnych, jak i kolejarzy
Ocena 5.00
Oceń tytuł : | |
-
Białystok - ul. Marii Skłodowskiej - Curie 14a:
-
Bydgoszcz - Ul. Gdańska 9:
-
Gorzów Wlkp. - Ul. Sikorskiego 106:
-
Katowice - Ul. 3-go Maja 13:
-
Kielce - Ul.Sienkiewicza 56:
-
Kraków - Ul. Floriańska 15:
-
Lublin - Auchan Ul. Chodźki 14:
-
Lublin - Ul. Krakowskie Przedmieście 58:
-
Łódź - Al. Piłsudskiego 6 (Central 2):
-
Opole - Ul. Krakowska 30:
-
Poznań - Św. Marcin 76:
-
Rzeszów 2 - 3 Maja 4:
-
Warszawa - Auchan - Ul. Brukowa 25 :
-
Warszawa - Auchan - Ul. Modlińska 8 :
-
Warszawa - Ul. Targowa 71:
-
Wrocław - Ul. Oławska 18:
-
Zamość - Ul. Solna 3:
-
Autor:
Michał Jankowski
-
Wydawnictwo:
Pejzaż
-
Ilość stron:
208
-
Oprawa:
twarda
-
Format:
21 x 26 cm
-
EAN:
9788365819598