Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 37355
Książka w magazynie sklepu online. Kompletowanie zamówienia mniej niż: 24 godziny
Wydawca: Pejzaż

Może zainteresuje cię również:

Kiedy za temat małej kolejki zabrał się Michał Jankowski – historyk, regionalista i księgarz, a jego debiut pisarski w ubiegłym roku albumu „Ginące miejsca kujawsko-pomorskie” spotkał sie z szerokim i ciepłym przyjęciem przez Czytelników, mieliśmy pewność, że opisze tą historię we właściwy dla siebie sposób z rzetelnością badacza i czułością pasjonata. Przemierza zapomniane ślady naszej tożsamości, wydobywa je często już jako okruchy dawnej świetności, by postawić je przed naszymi oczami jako utracony, wręcz baśniowy świat, którego echa opowiadają nam o ludziach, ich losach i spuściźnie.

„Mała Kolejka - trasa Bydgoszcz-Koronowo” zabierze Państwa w podróż do przeszłości i wzbudzi jej sentymentalny czar.

A tak o samej publikacji pisze Autor:

W latach 1895–1969 Bydgoszcz i Koronowo połączone były linią kolei wąskotorowej, funkcjonującej w ramach Bydgoskiej Kolei Powiatowej. Malowniczą trasą kursowały kiedyś małe pociągi służące transportowi towarów i stanowiące podstawowy środek lokomocji. Kolejowy szlak tętnił życiem towarzyskim i turystycznym, obfitował w kąpieliska, restauracje i zakątki pełne atrakcji kulturalno-sportowych.

Jak wielkie znaczenie miała „ciuchcia” w ówczesnej codzienności, świadczy ogrom materiałów, jakie odnaleźć można na jej temat w dawnej prasie. Tym bardziej zadziwia fakt, że z tego, o czym ongiś się z dumą rozpisywano, tak niewiele dziś pozostało. Zniknęły tory małej kolejki, a wraz z nimi jakby uszło życie z terenów, które przemierzała.

Ta książka przywraca pamięć o małej kolejce i jej pracownikach, zabierając czytelnika w niezwykłą podróż w czasie szlakiem wąskich torów z Bydgoszczy do Koronowa. Przybliża okoliczności powstania i funkcjonowania Bydgoskiej Kolei Powiatowej, ale nie tylko na podstawie suchych archiwaliów, lecz przede wszystkim przez pryzmat fantastycznego źródła, jakim jest prasa, w szczególności ta międzywojenna, a także wspomnień, jakie zachowały się o „ciuchci”.

To książka dla wszystkich, bo starszym Czytelnikom oferuje powrót do czasów ich młodzieńczych wypraw po okolicy, a młodszym, odsłoni być może nieznaną wcześniej kartę z dziejów najbliższego im regionu. Publikacja ma również zadanie promowania historii kolejnictwa w Polsce oraz szeroko pojętej turystyki kolejowej, która dzięki powstałym skansenom może być doskonałą przygodą dla każdego.

 • Autor: 

  Michał Jankowski

 • Wydawnictwo: 

  Pejzaż

 • Ilość stron: 

  208

 • Oprawa: 

  twarda

 • Format: 

  21 x 26 cm

 • EAN: 

  9788365819598

Polecane tytuły z tej samej półki