Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 33215
Książka w magazynie. Kompletowanie zamówienia-mniej niż: 24 godziny
Wydawca: Vis-a-Vis

Michel de Montaigne (1533-92) – francuski myśliciel, filozof, humanista, pisarz, polityk (był przez dwie kadencje burmistrzem Bordeaux), autor Prób (francuski tytuł: Essais, wyd. 1580).

Pisał to swoje dzieło życia w zasadzie dla przyjemności. Trudno w tym wypadku mówić o jakimś filozoficznym systemie. Zresztą absolutnie nie o ogólną teorię Montaigne'owi chodziło, lecz raczej o sztukę życia, o konkret i o z życia wzięty racjonalizm, połączony ze zdroworozsądkowym sceptycyzmem.

Zajmował się faktami dotyczącymi życia człowieka, przy czym życie było dla niego najwyższym dobrem – to nawiązanie do epikureizmu. Właściwością poglądów Montaigne'a było: że oparte były na obserwacji i zdrowym rozsądku, nie na spekulacji pojęciowej, tradycji filozoficznej i metodach uczonych.

Że zajmował się wyłącznie sprawami doczesnymi i ludzkimi (to był jego humanizm). Że zadania filozofii rozumiał nie teoretycznie, lecz praktycznie: chciał by była sztuką życia. Że założeniem jego było: przyjemnie żyć to jest jedyne dobro (to był jego epikureizm).

Że nie należy zagłębiać się w niepewne i niewydajne spory teoretyczne (to był jego sceptycyzm). Że przyroda jest wzorem dla człowieka i jego sztuki życia (to był jego naturalizm). Że ostateczną miarą prawdy jest rozum (to był jego racjonalizm).

Że różne prawdy i prawa są tylko rzeczą zwyczaju (to był jego relatywizm). Ta niezmierna pochwała życia, ta radość którą Próby emanują spowodowały, że już za życia autora miały kilka wydań, ale też i to że w nieco późniejszych czasach kontrreformacji trafiły na Indeks Ksiąg Zakazanych.

 • Autor: 

  Michel de Montaigne

 • Wydawnictwo: 

  Vis-a-Vis

 • Ilość stron: 

  1184

 • Oprawa: 

  miękka

 • Format: 

  12,5 x 19,5 cm

 • EAN: 

  9788379982943

Polecane tytuły z tej samej półki