Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 30601
Książka w magazynie. Kompletowanie zamówienia-mniej niż: 24 godziny
Wydawca: Replika

PASJONUJĄCY OBRAZ POLSKI Z OKRESU PROCESÓW CZAROWNIC i WSZECHOBECNEGO NIERZĄDU

„Dobrze, że nie żyjemy w tamtym ponurym okresie ciemnoty i zacofania” – te słowa profesora Bohdana Baranowskiego odpowiednio określają opisywane w książce wydarzenia i przedstawianych ludzi.

Wiek XVII i XVIII w Polsce to czas, gdy za niegroźne z pozoru pomówienie kat wymierzał krwawą i bolesną karę. Nierząd mógł zakończyć się mrożącymi krew w żyłach torturami, zaś zgwałconej kobiecie lepiej było popełnić samobójstwo niż żyć w mroku przekleństwa.

Baranowski ukazuje świat, który dziś jest dla nas trudny do wyobrażenia. Istniały w nim czary i ludzie o nie oskarżani. Obok „ludzi gościńca”, funkcjonujących na granicy prawa lub poza nim, zgodnie żyły kurtyzany, których działalność prężnie kwitła mimo procesów, jakie im wytaczano. Autor barwnie opisuje przebieg takiego procesu, dbając o najdrobniejsze szczegóły.

Oparta w dużej mierze na księgach miejskich i aktach sądowych opowieść „O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach” to wyjątkowa lektura o bardzo ciekawym, pod względem obyczajów i kanonów moralnych, okresie w dziejach naszego kraju, o którym na co dzień niewiele się mówi.

Podziel się swoimi wrażeniami z lektury
2021-02-17 10:28:07 - Michał J.

Opis bardzo ciekawych i słabo rozpoznanych dziejów polskiej walki z czarownicami.

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Bohdan Baranowski

 • Wydawnictwo: 

  Replika

 • Ilość stron: 

  336

 • Oprawa: 

  twarda

 • Format: 

  14,5 x 20,5 cm

 • EAN: 

  9788366481442

Polecane tytuły z tej samej półki