Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 26302
Książka w magazynie. Kompletowanie zamówienia-mniej niż: 24 godziny
Wydawca: Replika

Operacja „Dynamo” ‒ „cud Dunkierki”, który przesądził o losach wojny.

27 maja 1940 roku wynik bitwy o Francję był już przesądzony. Wówczas to rozpoczęła się jedna z największych operacji II wojny światowej: ewakuacja spod Dunkierki.

Przez kolejne dziewięć dni, sformowana naprędce armada najrozmaitszych statków i okrętów ocaliła blisko 340 tys. żołnierzy sił sprzymierzonych. Przewiozła ich przez kanał La Manche i sprowadziła bezpiecznie z powrotem do Anglii.

Wspomnienia tamtych wydarzeń są wciąż żywe w pamięci Brytyjczyków. Jednak przy całym zaangażowaniu Królewskiej Marynarki Wojennej, marynarki handlowej oraz innych armatorów z Wysp Brytyjskich, wkład pozostałych zaangażowanych nacji ‒ Francuzów, Holendrów czy Belgów ‒ pozostaje niedoceniony. Podobnie zresztą jak znaczenie działań obronnych w Calais, Lille czy Amiens, które skutecznie odciągnęły uwagę Niemców od Dunkierki.

Książka Chattertona to nie jedna, a wiele opowieści, ukazujących ówczesne wydarzenia z różnej perspektywy. Dopiero splot rozmaitych faktów i relacji pozwala ujrzeć je w pełnym wymiarze. Z kolei przytaczane dokumenty z epoki wskazują, że pewne zdarzenia widziano i oceniano na bieżąco inaczej, często w opozycji do późniejszej wiedzy.

Autor opisuje „cud Dunkierki” okiem zapalonego żeglarza i byłego żołnierza. Relacjonuje go na gorąco, bo zaraz po zakończonej sukcesem operacji. W przystępny i rzetelny sposób przedstawia wnikliwie obraz zdarzeń, tętniący wciąż żywymi emocjami. Chattertona bulwersuje zdrada belgijskiego króla Leopolda II wobec aliantów. Jasno wyraża swą pogardę dla niemieckich ataków na wyraźnie oznakowane statki pasażerskie. Emanuje dumą z postawy cywilów, którzy, nieustraszeni, ruszyli praktycznie bezbronni w strefę walk.

Podziel się swoimi wrażeniami z lektury
2020-04-24 19:28:14 - Aleksander

Zazwyczaj to żołnierze ratują cywili, chronią ich przed wszelakimi konfliktami, stawiając na szali swoje własne życie. Operacja Dynamo pokazuje, że nie zawsze musi tak być. Cywile oraz dowódcy wszelkiego rodzaju jednostek pływających ochoczo i ofiarnie angażują się w ewakuację Dunkierki. Autor pisze o tym wszystkim z pasją, która pobudza naszą wyobraźnie. Pozycja potrafi chwycić za serce

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Edward Keble Chatterton

 • Wydawnictwo: 

  Replika

 • Ilość stron: 

  304

 • Oprawa: 

  miękka

 • Format: 

  14,5 x 20,5 cm

 • EAN: 

  9788376746265

Polecane tytuły z tej samej półki