Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 63055
Książka w magazynie sklepu online. Kompletowanie zamówienia mniej niż: 24 godziny
Wydawca: W.A.B.

Bohaterami powieści są postaci historyczne: Jerzy Borejsza i Józef Różański, a emocje i namiętności obecne na jej kartach dorównują tym obecnym w dziełach Szekspira.

Sam materiał dokumentalny biografii obu braci Goldberg zapiera dech rozmachem i objętością emocjonalnych sinusoid. Rzecz rozgrywa się na trzech kontynentach, toczy się bez mała przez cały XX wiek (od 1907 do 1981 roku). To powieść historyczna, obejmująca czas zaborów, II Rzeczpospolitą, aż do PRL, ale przede wszystkim powieść, której narracyjny potencjał jest nie mniejszy niż w powieściach, których bohaterowie są fikcyjni.

Drogi życiowe braci Goldberg, z których jednego znamy jako Różańskiego, drugiego jako Borejszę, złożyły się na pasjonującą powieść. Autor widzi w bohaterach coś więcej niż posłuszne narzędzia systemu komunistycznego: jego pierwszorzędnych budowniczych z silnym poczuciem podmiotowości. A w klęsce każdego z nich, przy wszystkich dzielących je różnicach, dostrzega elementy porównywalne z tym, co starożytni nazywali fatum. Dostrzega w Borejszy bohatera tej miary co obywatel Kane, widzi całą dostojewszczyznę postaci Różańskiego.

Niesamowici bracia Goldberg to nie jest powieść o komunizmie, ale o ludzkiej naturze, rozpiętej między dobrem a złem, małością a wielkością.

Podziel się swoimi wrażeniami z lektury
2020-04-07 11:04:39 - Tomasz

Niezła rzecz. Niesamowita historia, aż trudno uwierzyć że bohaterowie to postacie autentyczne.

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
2020-04-15 14:41:37 - Michał J.

Niezwykła książka, nie zawiodą się miłośnicy, kryminałów, historii, przygody czy thrillerów psychologicznych.

Ocena 4.00

Oceń tytuł : 
2020-04-25 15:21:42 - joannadee

Autor przyciągnął mnie do siebie tym, że jest to powieść oparta na faktach. To historia dwóch braci , każdy z nich choć w inny sposób silnie odcisnął piętno na pierwszych latach PRLu. Bracia są postaciami nietuzinkowymi dzięki czemu fabuła jest fascynująca , a dodatkowa umiejetność Biedronia w zgrabnym łączeniu faktów historycznych z fikcją literacką powoduje, że nie będziecie mogli oderwać się od lektury!

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Wojciech Biedroń

 • Wydawnictwo: 

  W.A.B.

 • Ilość stron: 

  576

 • Oprawa: 

  miękka

 • Format: 

  13,5 x 20,5 cm

 • EAN: 

  9788328020856

Polecane tytuły z tej samej półki