Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 20422
Czas przygotowania książki/filmu do wysyłki i przekazania paczki w ręce kuriera : 2 dni
Wydawca: Rytm

Sprawa Jana Mazurkiewicza „Radosława” i jego grupy była częścią działań represyjnych stalinowskiej władzy przeciwko środowiskom konspiracji niepodległościowej. Oskarżeni byli ofiarami rozgrywki politycznej, której służyły procesy sądowe tamtych lat, a ich wymuszone torturami zeznania miały być dowodem na istnienie rzekomych spisków przeciwko rządzącym. Poza Janem Mazurkiewiczem i jego żoną Marią podejrzenia wysunięto w stosunku do 89 osób, z których osądzono 62. We wszystkich procesach wykorzystywano jako obciążające sprawy sprzed amnestii z 1945 r. oraz pomówienia o dalszą działalność konspiracyjną. Wyroki, które zapadały, były niewspółmierne do stawianych oskarżonym zarzutów: od kary wieloletniego więzienia z przepadkiem majątku do kary śmierci włącznie.

Publikacja zawiera 115 dokumentów, w tym meldunki współwięźniów oraz protokoły przesłuchań Jana i Marii Mazurkiewiczów. Pochodzą one z zespołu archiwalnego Prokuratura Generalna w Warszawie, z zasobu Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Prezentowany zbiór dokumentów stanowi pewną całość, gdyż składają się na niego dwie teczki osobowe z akt Prokuratury Generalnej PRL.

żródło opisu: http://www.rytm-wydawnictwo.pl/historia-polityka/przesluchania-podejrzanych-jana-i-marii-mazurkiewiczow-z-akt-prokuratury-generalnej-prl_p_1676.html

 • Autor: 

  Bartosz Nowożycki, Katarzyna Słowińska

 • Wydawnictwo: 

  Rytm

 • Ilość stron: 

  279

 • Oprawa: 

  Twarda

 • Format: 

  17 x 24,50 cm

 • EAN: 

  9788373997028