Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 20266
Książka w magazynie. Kompletowanie zamówienia-mniej niż: 24 godziny
Wydawca: IPN

Trzeci tom Dzienników Janusza Zabłockiego, obejmujący lata 1976-1986, został podzielony na dwie części. Druga obejmuje zapiski z lat 1982-1986.

Druga część trzeciego tomu Dzienników Janusza Zabłockiego zawiera opis ostatnich lat jego kariery politycznej, zakończonej w sposób całkowicie nieoczekiwany - wskutek operacji dezintegracyjnej przeprowadzonej w Polskim Związku Katolicko-Społecznym przez MSW. Zaproszeni przez Janusza Zabłockiego do współpracy przedstawiciele orientacji endeckiej obrócili się przeciwko niemu i stali się powolnym narzędziem w rękach SB. Nie tylo przejęli władzę w organizacji, lecz także zniszczyli dorobek jej twórców, wprowadzając do niej przypadkowe osoby, a przede wszystkim tracąc poparcie Kościoła. Autor szczegółowo omawia kolejne kroki zmierzające do wyelimiowania go z władz PZKS, próbuje też zrekonstruować powody, dla którycjh wszczęto taką operację względem organizacji bądź co bądź lojalnej wobec władzy, będącej uczestnikiem PRON. Do zapisków z lat 1982-1986 Autor dołączył Postscriptum, w którym ustosunkował się do wydarzeń z drugiej połowy lat osiemdziesiątych XX w.

Mimo rozgoryczenia, jakie przebija z ostatnich stron książki, ukazujących kulisy przygotowań do Okrągego Stołu i wyborów czerwcowych, Janusz Zabłocki nie traci z oczu tego, co najważniejsze - dostrzega wartość odzyskanej przez Polskę w 1989 r. wolności.

 • Autor: 

  Janusz Zabłocki

 • Wydawnictwo: 

  IPN

 • Ilość stron: 

  760

 • Oprawa: 

  twarda

 • Format: 

  18 x 25 cm

 • EAN: 

  9788376294988

Polecane tytuły z tej samej półki