Wczytuję dane...
Numer katalogowy: 28810
Dostępność: Tytuł chętnie wybierany (wtorek-21:23) Stan w ŁODZI 7 egz.
Realizacja zamówienia: 2 dni

W 2014 roku ISIS zaatakowało wioskę Nadii Murad w Iraku. Matka Nadii była jedną z osiemdziesięciu starszych kobiet, które zabito i pochowano w nieoznakowanym grobie. Sześciu z jej braci oraz setki innych mężczyzn zamordowano jednego dnia. Nadia jak tysiące Jezydek z Sindżaru została porwana i jako niewolnica seksualna sprzedawana kolejnym bojownikom ISIS. Była systematycznie gwałcona i torturowana. Uciekła z niewoli, a teraz walczy na arenie międzynarodowej o uwolnienie kobiet i dzieci, które są nadal przetrzymywane przez dżihadystów. Domaga się ukarania winnych ludobójstwa Jezydów. W 2016 roku została uhonorowana Nagrodą Sacharowa. W tej książce niezłomna wojowniczka opowiada nam swoją historię.

Odrzuciła wszystkie etykietki, które przyczepiło jej życie: Sierota. Ofiara gwałtu. Niewolnica. Uchodźczyni – pisze Amal Clooney, adwokatka Nadii Murad. – Zamiast tego stworzyła nowe: Ocalała. Przywódczyni Jezydów. Adwokatka kobiet. Kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla. Ambasadorka Dobrej Woli ONZ.

Nadia Murad jest działaczką walczącą w obronie praw człowieka. Jest laureatką Nagrody Praw Człowieka im. Vaclava Havla i Nagrody im. Sacharowa. Jest pierwszą ambasadorką dobrej woli ONZ do spraw ofiar handlu ludźmi. Razem z organizacją Yazda walczy o prawa Jezydów, zabiega o postawienie Państwa Islamskiego przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym pod zarzutem ludobójstwa i zbrodni przeciw ludzkości. Jest też fundatorką Inicjatywy Nadii, programu mającego na celu niesienie pomocy ocalałym z ludobójstwa oraz handlu ludźmi w leczeniu i odbudowywaniu ich społeczności.

Jenna Krajeski jest dziennikarką mieszkającą w Nowym Jorku. Jej materiały prasowe z Turcji, Egiptu, Iraku i Syrii były publikowane w sieci i czasopismach, między innymi w „The New Yorker”, „Slate”, „The Nation”, „Virginia Quarterly Review”. W roku 2016 otrzymała stypendium Knight-Wallace na University of Michigan.

Napisz opinię
2020-10-21 16:18:54 - Joanna

Ta ksiazka to nie tylko wstrząsający zapis życia młodej kobiety - Nadii Murand, to dramat nie jednostki, ale tysięcy ludzi i setek rodzin. Mloda dziewczyna opowiada tragiczne losy swojego ludu, a także i swoje, nie boi się głośno nazwać tego co tam się wydarzyło ludobójstwem. Walczy o sprawiedliwość i zadośćuczynienie. Pogrom na Jezydach i walka z ISIS opisana w książce tworzy ponurą wizję straszliwej historii. Mimo wszystko Nadia oszczędza nam okrutnych opisów zbrodni, wspomina także te dobre chwile, dzieciństwo i swoją rodzinę. Lektura zdecydowanie warta przeczytania, poszerzająca horyzonty światopoglądowe.

Ocena 5.00

Oceń tytuł : 
 • Autor: 

  Nadia Murad, Jenna Krajeski

 • Wydawnictwo: 

  Prószyński

 • Ilość stron: 

  400

 • Oprawa: 

  miękka

 • Format: 

  13 x 20 cm

 • EAN: 

  9788381232333

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...